Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Mestskí policajti zachránili ľudský život vďaka prístroju AED

Dátum: 31.07.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 2689
3 min. čítania
Mestskí policajti zachránili ľudský život vďaka prístroju AED

Automatizovaný externý defibrilátor použili za 3 roky viac ako desať krát

AED je  Automatizovaný externý defibrilátor, ktorý majú vo svojej výbave mestskí policajti už od roku 2020, kedy im ho darovali jedenásti poslanci mestského zastupiteľstva. Za tri roky ho policajti použili viac ako 10 krát.

29. júna prijala hliadka MsP oznam z tiesňovej linky Operačného strediska ZZS SR, ktorí požiadali o asistenciu pri vykonaní KPR (kardio pulmonárna resuscitácia) na ul. J. Vallu. Službukonajúcim príslušníkom MsP sa vďaka rýchlemu presunu a okamžitej resuscitácii podarilo obnoviť životné funkcie občana Handlovej. Na resuscitáciu okrem iného použili aj prístroj AED, ktorý vydal 5 výbojov. Po príchode záchranárov na miesto si pacienta prevzali a pokračovali v KPR. Spoločne sa tak podarilo zachrániť ľudský život.

Čo je to AED?

AED je jednoduchý a bezpečný prístroj. Po zapnutí prístroja a nalepení elektród na odhalený hrudník pacienta vyhodnotí AED činnosť srdca. Ak identifikuje chvenie srdca (fibriláciu komôr), alebo veľmi rýchle ale neefektívne sťahy ľavej komory (komorovú tachykardiu), rozhodne o potrebe podania defibrilačného výboja a vyzve záchrancu na jeho aplikáciu. Mestskí policajti pravidelne absolvujú kurz prvej pomoci a sú riadne preškolení na prácu s AED.

Ako zistíte či sa vo vašej blízkosti nachádza takýto prístroj?

aed_sipka

Pokiaľ sa niekde nachádza takýto prístroj, miesto jeho umiestnenia je označené zelenou tabuľkou AED a vedú k nemu navádzacie šípky. V meste Handlová sa prístroj AED nachádza na 5 miestach: Čerpacia stanica Slovnaft, ambulancia v zdravotnom stredisku na Okružnej ulici, Mestská polícia, Hasičská stanica a Centrum pre deti s rodinami (detský domov). Mestská polícia Handlová má tento prístroj stále k dispozícii v služobnom vozidle.

Kde všade sa na Slovensku prístroje nachádzajú si viete pozrieť na mape https://155.sk/mapa-aed/

 

Čo robiť v prípade, ak nájdete človeka bez známok života?

Okamžite je potrebné volať zdravotnú službu 155.

 

O záchrane života Handlovčana si môžete pozrieť aj reportáž na stránke noviny.sk Darovali krv a utekali zachrániť život

 

 

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.