Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Oficiálne sme odštartovali nový projekt elektronizácie v Handlovej

Dátum: 26.07.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 1964
5 min. čítania
Oficiálne sme odštartovali nový projekt elektronizácie v Handlovej

Viac sa dozviete osobne na prezentácii 27. 7. 2023 na Námestí baníkov

Aby ste mohli vybaviť všetko cez jeden prístupový bod, je potrebné mať občiansky preukaz s čipom. 

Na mestskom úrade v Handlovej sa 17. mája konalo stretnutie vedúcich oddelení mestského úradu mesta Handlová a zástupcov manažmentu k projektu, ktorý aj mesto Handlová zapojí medzi ďalších 10 miest na Slovensku poskytujúcich desiatky elektronických služieb bez toho aby obyvatelia museli na úrad chodiť s papiermi.

DEUS - DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska 

Mesto Handlová koncom apríla 2023 uzavrelo zmluvu s poskytovateľom DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska (DEUS) o pripojení k informačnému systému: Dátové centrum obcí a miest. Pozn: Združenie DEUS, ktorého zakladateľom je Ministerstvo financií SR a Združenie miest a obcí Slovenska, pomáha samospráve v oblasti elektronizácie mestských a obecných úradov a digitalizácie svojich služieb pre občanov. Podľa časového harmonogramu a predchádzajúcich skúsenostiach so zavedením tohto systému poskytovania elektronických služieb obyvateľom zástupcovia poskytovateľa vytvorili presný časový harmonogram. Predpokladaný počet zavedených elektronických služieb pre právnické osoby bude 77 a pre fyzické osoby 85 služieb. Celý projekt musí byť ukončený maximálne v septembri 2023.

Najnáročnejšie bude prepojenie dát medzi štátom a mestom

Významným prínosom pre obyvateľov bude možnosť vyplniť inteligentné elektronické formuláre a zrýchlenie procesov pri vybavovaní úradných záležitostí s mestom. Prvým krokom je zosúladenie databáz právnických a fyzických osôb s centrálnym registrom štátu. V praxi to znamená porovnávanie a opravu dát, ktorá bude v celom projekte najnáročnejšia, nakoľko databázy štátu a mesta neboli doposiaľ prepojené. Zavedením projektu bude existovať jedna databáza, ktorá bude v čase zaznamenávať zmeny. Napríklad ak nastane zmena bydliska a zaznačí ho matrika v Handlovej, ten istý údaj bude zaznamenaný aj v registri štátu. Tým sa vyhneme do budúcnosti napríklad nezrovnalostiam ako sú chyby v menách, rodných číslach a podobne. O jednom obyvateľovi bude iba jeden a aktuálny záznam.

Podľa manažérky obchodného a komunikačného oddelenia DEUS Jany Červinkovej, DEUS kladie veľký dôraz na vzdelávanie pracovníkov úradov. Zlepšovanie digitálnych zručností a osveta zákona o eGovernmente je kľúčová nielen dnes, ale pre fungovanie do budúcnosti. Iba informovaný a dobre vyškolený pracovník vie poskytnúť občanovi potrebnú pomoc a kvalitný servis. Vyškolení budú všetci zamestnanci, ktorí budú jednotlivé agendy na úrade spravovať. Školenia ako aj samotná príprava projektu bude prebiehať prostredníctvom individuálnych školení so zamestnancami.

Projekt by mal byť ukončený v septembri 2023

Podľa prednostu MsÚ Tibora Kolorédyho z hľadiska procesov zamestnancov mesta je spustenie projektu do 3 mesiacov reálne. V Handlovej bude na mestskom úrade manažovať projekt Roman Valo, IT špecialista. V rámci tohto projektu DEUS vykonal všetky potrebné kroky týkajúce sa verejného obstarávania a mesto sa zaviazalo po spustení služieb hradiť 0,40 eur za obyvateľa na rok, čo je priemerná ročná suma vo výške 6500 eur. Mesto Handlová v spolupráci s DEUS pripravuje taktiež propagačnú kampaň pre obyvateľov s vysvetlením výhod ako aj pomoci pri vybavovaní občianskych preukazov s čipom.

Pozvánka na prezentáciu

Banner_Handlová_(3)_1

DEUS roadshow k téme elektronizácie služieb slovenských samospráv sa uskutoční 27. júla 2023 od 8.00h do 16.00h na Námestí baníkov.

Príďte sa dozvedieť niečo nové o spôsoboch, ako môžete v našom meste využívať pohodlné elektronické služby a zjednodušiť si komunikáciu s mestským úradom. Vybaviť si trhové miesto, podať daň z nehnuteľností či registrovať psíka, ktorého ste kúpili deťom už viete aj z pohodlia domova 

Navyše elektronizácia neprináša len časovú a finančnú úsporu pre zamestnancov úradu a občanov ale šetrí papier, a teda aj životné prostredie.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.