Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Oleje z grilovačky sa dajú triediť alebo okienko do triedenia olejov

SÚBOR
Dátum: 22.07.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 945
4 min. čítania
Oleje z grilovačky sa dajú triediť alebo okienko do triedenia olejov

Prinášame aj report zberu použitého oleja za 1. polrok 2023

Oproti roku 2022 sa zvýšil počet kontajnerov, do ktorých môžu Handlovčania vložiť použité oleje z domácnosti v čistých plastových nádobách (najlepšie 1,5 – 2l) z 33 na 39 nádob. Za prvý polrok obyvatelia vytriedili a odovzdali do špeciálnych nádob rozmiestnených v meste a mestských častiach 872 kg použitého oleja. Z celý rok 2022 sa v Handlovej vyzbieralo 1542kg.

O tom, že použité oleje z domácnosti nepatria do výlevky sme písali aj začiatkom júna 2023 v článku Nevylievajte použité oleje a tuky do výlevky. Pomôžete sebe aj životnému prostrediu. 

Učme sa navzájom

Nie každý má prístup na internet, nie každý vie, že v Handlovej je možnosť, kam odovzdať použitý olej a nie každý vie, že jeho vylievaním do výleviek, kuchynských umývadiel sa upchávajú nielen odpadové rúry v domácnosti, ale aj obecná a mestská kanalizácia. Ak sledujete webové sídlo mesta Handlová prípadne oficiálnu facebookovú stránku mesta,  o tejto možnosti viete. Povedzte o možnosti triediť olej aj vašim susedom či známym, ktorí nemajú facebook alebo nesledujú aktualizácie na webovom sídle mesta. Zvyšujte povedomie o triedení odpadu spolu s nami.  Ďakujeme!

Nájdime si čas a obetujme občas jednu fľašu, na ktorej by sme mohli zarobiť 0,15 €

Vieme, že plastové PET fľaše sa teraz oplatí odovzdať do automatov, kde za fľašu dostanete 15 centov, ale obetujte raz za čas jednu fľašu a každý použitý olej z domácnosti prelejte do tejto fľaše. Keď bude plná, odhoďte ju do sivo oranžovej nádoby na to určenej.

Zoznam kde sa nádoby nachádzajú nájdete na stránke triedimolej.sk, kde sa nájdete interaktívnu mapu s označením jednotlivých stojísk v meste a mestských častiach.

Leto – čas grilovačiek

S letnými teplotami sa na záhradách, terasách a piknikových miestach znovu rozpaľujú grily a vôňa mäsa a zeleniny sa prelína všetkými smermi. Je známe, že veľký podiel na chuti a vôni všetkých grilovaných dobrôt majú práve oleje a tuky, bez ktorých by to proste nešlo. Lenže čo s nimi, keď sa všetko doje a zostanú len mastné oká na dnách nádob?

Zlejte všetky zvyšné oleje do PET fľaše!

Je to jednoduché. Aj pri vonkajšom grilovaní jednoducho všetky zvyšné oleje a tuky nalejte alebo stierkou presuňte do obyčajnej plastovej fľaše. Pevné zvyšky jedla v oleji nevadia.

Ktoré oleje z grilovania triediť?

Nezáleží na tom, či je to olejová marináda, olej zo samotného potierania mäsa, zo šalátu alebo napríklad z olív. Na recykláciu sa hodia všetky jedlé oleje používané pri príprave jedál.

Informácie o olejoch pre vás pripravujú  triedimolej.sk. Plagáty nájdete a na plagátových plochách v našom meste, ale aj na stiahnutie v dokumentoch pod touto aktualitou.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
REPORT 1 POLROK 2023 Veľkosť: 1.89 MB Formát: pdf Dátum: 21.7.2023
Tridim_olej_Letak A5_grilovani_tisk_sv_písmo_ (1)_page-0002 Veľkosť: 349 kB Formát: jpg Dátum: 21.7.2023
Tridim_olej_Letak A5_grilovani_tisk_sv_písmo_ (1)_page-0001 Veľkosť: 413.2 kB Formát: jpg Dátum: 21.7.2023

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.