Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

VÝZVA - Pomôžte preskúmať povojnové obdobie mesta, odhaľte biele miesta histórie Handlovej

Dátum: 10.07.2023
Autor: Mesto Handlová
Počet videní: 1862
2 min. čítania
VÝZVA - Pomôžte preskúmať povojnové obdobie mesta, odhaľte biele miesta histórie Handlovej

Mesto Handlová oslovil s prosbou o pomoc pri hľadaní odpovedí týkajúcich sa obyvateľov mesta pán Michal Korhel, ktorý je historikom Poľskej akadémie vied.  

Pôvodne prevažne nemecké mesto Handlová zažilo na konci druhej svetovej vojny a v prvých povojnových rokoch výraznú výmenu obyvateľstva a stalo sa takpovediac mestom osídlencov. Do Handlovej prichádzali po vojne osídlenci z okolitých regiónov, ale taktiež z Maďarska, Francúzska, Belgicka, Rumunska alebo Poľska.  Pán Michal Korhel sa snaží na základe archívnych prameňov a terénneho výskumu nájsť odpovede na otázky: Kto boli osídlenci a ako vyzeral ich povojnový život v Handlovej? Ako vnímali stopy predchádzajúcej nemeckej kultúry v meste? 

Podľa slov pána Korhela archívy môžu prezradiť len časť celého príbehu, sú preto pre jeho výskum obzvlášť dôležité spomienky pamätníkov - osídlencov alebo ich potomkov. Ako sám hovorí: „ Oraciam sa na ľudí z Handlovej s prosbou o zdieľanie ich životného príbehu. Hľadám predovšetkým prvú generáciu osídlencov, ktorí prišli do Handlovej ako deti, ale rovnako ma zaujímajú aj príbehy ich detí - druhej generácie. Zároveň hľadám aj príbehy predmetov, ktoré v Handlovej zanechalo pôvodné nemecké obyvateľstvo a stali sa súčasťou osídleneckých domácností. Všetky rozhovory sú vedené anonymne a osobné údaje nebudú nikde uvádzané. Vopred ďakujem za ochotu podporiť príbehom náš projekt a odkryť biele miesta histórie Handlovej. V prípade záujmu ma prosím kontaktujte na čísle 00491723957254 alebo mailom na michal.korhel@ispan.edu.pl, osobne budem v Handlovej od 25.7. do 12.8.2023.“  

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.