Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Bilingválne štúdium na obchodnej akadémii v Prievidzi budúci školský rok neotvoria

Dátum: 05.07.2023
Autor: Mesto Handlová
Počet videní: 4430
6 min. čítania
Bilingválne štúdium na obchodnej akadémii v Prievidzi budúci školský rok neotvoria
Rozhodla o tom Krajská rada pre odborné vzdelávanie a prípravu pri Trenčianskom samosprávnom kraji.

 

Pre možné ohrozenie Strednej odbornej školy v Handlovej mimoriadne rokovalo aj Mestské zastupiteľstvo v Handlovej.

„Za túto zmenu po viacerých analýzach nezahlasoval dostatočný počet členov Krajskej rady pre odborné vzdelávanie a prípravu pri TSK. Dôvodom bol najmä nižší záujem žiakov o toto štúdium na SOŠ v Handlovej, ktorá sa nachádza v blízkosti Obchodnej akadémie v Prievidzi,“ uviedla Lenka Kukučková z kancelária predsedu TSK. Ako ďalej uviedla, po analýze podkladov zo SOŠ Handlová je záujem žiakov podľa skutočného počtu prihlášok v prvom kole prijímacieho konania v jednotlivých rokoch nízky. „V iných školách, v ktorých sa učí bilingválna forma štúdia je niekedy až štvornásobný počet prihlášok v prvom kole. Vyšší počet prihlášok je spôsobený tým, že prihlášku na bilingválne vzdelávanie môže žiak podať na dva rôzne odbory vrátane žiakov 8. ročníka a celkový počet prihlášok je v závislosti od počtu žiakov, ktorí končia 9. alebo 8. ročník základnej školy. Je tiež potrebné brať do úvahy, že v rámci kraja bývajú rozdiely počtu prihlášok na Bilingválne štúdium na Obchodnej akadémii v Prievidzi budúci školský rok neotvoria bilingválnu formu štúdia v závislosti od určitého okresu a typu školy. Pre školský rok 2023/2024 bol na SOŠ v Handlovej počet prihlášok v prvom kole 44, pre školský rok 2022/2023 40 prihlášok, pre školský rok 2021/2022 len 36 prihlášok, pre školský rok 2020/2021 len 35 prihlášok. Plán počtu prijatých žiakov sa v týchto rokoch pohyboval od 17 do 18 žiakov. Rodič žiaka môže potvrdiť jeho nástup na inú školu, na ktorú bol takisto žiak prijatý. Takto môžu byť prijatí všetci žiaci, ktorí sa na školu a určitý odbor prihlásili. V školskom roku 2022/2023 sa takto stalo, že SOŠ Handlová ani nenaplnila plánovaný počet žiakov,“ vysvetlila hovorkyňa.

Proti otvoreniu bilingválneho štúdia obchodnej akadémie v Prievidzi boli pedagógovia SOŠ Handlová, ktorí napísali predsedovi TSK Jaroslavovi Baškovi otvorený list. Záporné stanovisko prijala Komisia vzdelávania, práce s deťmi a mládeže a proti boli aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Handlovej, ktorí krajskú radu požiadali, aby žiadosti Obchodnej akadémie Prievidza nevyhovela a primátorku mesta poverili odoslaním otvoreného listu predsedovi TSK na podporu zachovania bilingválneho odboru na Obchodnej akadémii Handlová. Škola aj mesto argumentovali možným poklesom záujmu o bilingválne štúdium na obchodnej akadémii v Handlovej, keď rovnaký odbor otvoria aj v Prievidzi, čo by mohlo mať za následok odchod kvalifikovaných pedagógov a mohlo by ohroziť aj ďalšie študijné odbory SOŠ Handlová. Podľa župana Jaroslava Bašku, ktorý je zároveň aj predsedom Krajskej rady pre odborné vzdelávanie a prípravu pri TSK, „ak by sme naplánovali počet žiakov na obidve školy, ani jedna by nenaplnila požadovanú kapacitu, čo by v konečnom dôsledku ublížilo jednej aj druhej škole.“

V budúcnosti by sa podľa Kukučkovej mohli v SOŠ Handlová zaradiť do siete odborov nové príbuzné odbory, ktoré v súčasnosti Republiková únia zamestnávateľov pripravuje, čím by vznikla možnosť na prehodnotenie zriadenia bilingválneho štúdia na Obchodnej akadémii v Prievidzi.

Ako potvrdila Patrícia Burtinová zo sekretariátu SOŠ Handlová, škola je s Republikovou úniou zamestnávateľov v kontakte. Tá má vo svojej gescii odbory Obchodná akadémia - bilingválne štúdium, Informačné a sieťové technológie i Správca inteligentných a digitálnych systémov. Pre tieto odbory únia zamestnávateľov schvaľuje Školský vzdelávací program, schvaľuje aj témy maturitných skúšok a deleguje zástupcu z praxe. „S Republikovou úniou zamestnávateľov konzultujeme návrhy odborov pre žiakov z hľadiska perspektívneho uplatnenia sa na trhu práce do ďalšieho obdobia. Vedenie školy chce aj v nasledujúcich obdobiach zvyšovať atraktivitu vzdelávania, prilákať viac dievčat k štúdiu na našej škole a uvažujeme aj o nových príbuzných odboroch či už študijných alebo učebných,“ uzavrela Patrícia Burtinová.

Foto a text: INU

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.