Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Majstri SR a ČSSR si pripomenuli svoj úspech spred polstoročia

GALÉRIA VIDEO
Dátum: 23.06.2023
Počet videní: 4044
4 min. čítania
Majstri SR a ČSSR si pripomenuli svoj úspech spred polstoročia

Žiaci TJ Baník Handlová sa v roku 1973 stali majstrami SR a ČSSR vo futbale. 

Historický úspech žiakov handlovského futbalového klubu sa udial pred 50 rokmi, v roku 1973. Vo finále v Bratislave na Tehelnom poli v zápase s Partizánom Bardejov vsietil gól Ivan Jurkovič a žiaci TJ Baník Handlová získali titul majstra SR. Týmto víťazstvom sa dostali do finále majstrovstiev ČSSR v Prostějove. Po víťazstve nad Spartou Praha 1:0, gólom Ľuba Nováka, sa stali majstri ČSSR žiakov vo futbale. Obetavá práca trénera Jaroslava Maslíka priniesla ovocie. Vedúcim mužstva bol Bohuš Dulaj a o historický zápis sa podieľali hráči:

Štefan ŠURÁNYI (ⴕ), Jozef TRGIŇA, Ivan JURKOVIČ, Jozef TALÁŠEK, Ľubomír KAŠA, Michal CHROMÍK, Ladislav JOB, Jozef NOVÁK, František TAKÁČ, Pavol LACO, Ľubomír NOVÁK (ⴕ),  Michal KUZMA, Jozef MOKRÝ, Peter MIKO, Peter TRGIŇA, Blažej ĽACHKÝ, Stanislav TRGIŇA.

Na slávnostnom privítaní na mestskom úrade sa účastníkom futbalového úspechu spred polstoročia prihovoril zástupca primátorky, Radoslav Iždinský. „Handlová vždy bola a verím, že vždy aj bude, mestom, kde šport a športové podujatia majú svoje významné miesto. Svedčí o tom aj to, že naše mesto v súčasnosti v kolektívnych aj individuálnych športoch reprezentuje 17 športových klubov.“

Viceprimátor poďakoval všetkým trénerom v histórii handlovského futbalu za to, že sa venujú vo svojom voľnom čase deťom, ako i futbalistom a ich rodinám za ich športový elán, odriekanie a silu pokračovať ďalej. „Verím, že vzájomnou spoluprácou môžeme v budúcnosti dosiahnuť podobný  úspech, ktorý si tu dnes spoločne s vami pripomíname.“

Futbalový klub bol v Handlovej založený pred 110 rokmi. Baníci Peller a Rozsa už o futbale počuli, navštívili futbalové zápasy vo Viedni a v Budapešti a po návrate do Handlovej založili futbalové mužstvo. Preto je Handlová považovaná za kolísku futbalu na hornej Nitre.

Handlovský odchovanec Ľuboš Hromádka reprezentoval ČSSR ako junior na turnaji UEFA, kde vo finále ČSSR zdolalo Francúzsko 2:1. Reprezentantom juniorov bol aj tréner Hromádku, Edo Holub, ktorý v roku 1956 hral na juniorských majstrovstvách Európy v Taliansku. Podobne nás na turnaji UEFA za ČSSR reprezentoval Dušan Šuba, odchovanec Baníka Handlová. Nezabúdame na ikonu Handlovej Karola Matiaška a mnohých ďalších výborných futbalistov, ktorí reprezentovali klub od jeho vzniku až do dnes, čím zviditeľnili naše banícke mesto.

Na spoločné stretnutie po slávnostnom prijatí v obradnej sieni si  zástupca primátorky mesta Radoslav Iždinský pripravil pre bývalých majstrov prekvapenie. Z archívu pána Jaroslava Maslíka sa podarila zachovať futbalová lopta s vyblednutými podpismi. K nim dnes pribudli podpisy našich futbalistov a futbalová lopta bude mať svoje miesto na mestskom úrade. Pozrite si tiež pôvodnú archívnu fotografiu z majstrovstiev 1973 v galérii nižšie.

Autor foto: JP, Text:INU

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.