Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Námestie baníkov je na leto pripravené

GALÉRIA VIDEO
Dátum: 22.06.2023
Počet videní: 2010
5 min. čítania
Námestie baníkov je na leto pripravené

Trávnik je udržiavaný, lavičky a drevené zábradlia natreté.  Spustená je fontána, vodná hmla aj kužeľ s pitnou vodou

Fontána pozostávajúca z viacerých vodných prvkov vrátane potôčika bola kompletne natretá hydroizolačnou farbou, celý systém fontány bol začiatkom júna vyčistený. Údržbu vykonali zamestnanci mesta v spolupráci s aktivačnými pracovníkmi. Celkové náklady na jej tohtoročnú údržbu sú vo výške 700 eur. Celý systém fontány je uzavretým a koluje v ňom 8 kubíkov vody. Tá je upravovaná automatickým dávkovacím systémom pre úpravu vody, t.j. udržuje vodu v takej kvalite, aby sa vo vode nevytvárali riasy. Obsah chlóru je približne na takej úrovni, ako je vo vode na kúpaliskách. Z dôvodu efektívnosti fungovania fontány je prevádzková doba nastavená počas leta od 9.30 h ráno do 20.30 h večer, pričom pri daždivom počasí bude fontána vypnutá i z dôvodu, aby nebolo nutné vodu upravovať zvýšenými dávkami chlóru.

Zvyčajne býva fontána spustená začiatkom júna a odstavená v septembri v závislosti od klimatických podmienok. Fontánu mesto spustilo prvýkrát tento rok 3. júna, aby mohla plniť svoju funkciu nielen z estetického hľadiska, ale aj z hľadiska zvlhčenia vzduchu a tým zmiernenia horúčav. Celkovo mesto Handlová investovalo do opravy mechanizmu fontány v roku 2019 z dôvodu častých porúch a úniku vody 2700 eur, opravila sa technológia, vodotok a 12 kusov svietidiel. Vďaka týmto zmenám nebola fontána poruchová a plní svoju funkciu aj dnes. K nefunkčnosti, bohužiaľ, občas prispieva jej pravidelné znečisťovanie. Fontána má prevádzkový poriadok uvedený v prevádzkovom poriadku centrálnej mestskej zóny. Kúpanie a umývanie sa ľudí a zvierat vo fontáne a vodotoku, pranie a čistenie vecí, znečisťovanie fontány a vodotoku vhadzovanie odpadkov a akýchkoľvek iných predmetov okrem mincí, vylievanie odpadovej vody a nápojov, poškodzovanie a vstupovanie do zariadení fontány, prevádzkový poriadok zakazuje. V okolí fontány je k dispozícii udržiavaný trávnik vďaka záhradníkom spoločnosti HATER-HANDLOVÁ, kde si môžu nielen návštevníci, ale aj domáci posedieť a oddýchnuť.

Vodné prvky fontána Handlová
Vodný prvok - fontána Handlová. Foto: archív MsÚ

Z dôvodu nadchádzajúcich vysokých teplôt je už spustená aj vodná hmla, ktorá je nastavená na prevádzku v závislosti od klimatických podmienok a poskytuje ovlaženie obyvateľom i návštevníkom. V prípade vysokých teplôt bude prevádzková doba vodnej hmly  od  10.00 h do 12.00 h a od 14.00 h do 16.00 h.  

Vodná hmla Handlová je spustená v prípade vysokých teplôt
Vodná hmla v Handlovej na námestí je spustená v prípade vysokých letných teplôt

Na námestí je nainštalovaný taktiež zdroj pitnej vody - vodný kužeľ. V júni tohto roka mesto investovalo do opravy ventilu a podarilo sa spustiť jeho prevádzku. Vodný kužeľ s pitnou vodou po stlačení ventilu vytlačí rýchlo vodu a až následne je možné sa z neho napiť. Mesto  Handlová ďakuje všetkým, že neplytvajú vodou. 

Zdroj pitnej vody -  vodný kužel na Námestí baníkov v Handlovej
Zdroj pitnej vody - vodný kužeľ na Námestí baníkov v Handlovej

K tradičným prípravám námestia na leto patrí tiež prekrytie detského ihriska, ktoré poskytuje tieň deťom a mamičkám už od začiatku júna.

Foto. Archív MsÚ Handlová., Text: JM a VM

 

 

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.