Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Aké možnosti prinesie Fond na spravodlivú transformáciu pre náš región

GALÉRIA VIDEO
Dátum: 28.05.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 2354
8 min. čítania
Aké možnosti prinesie Fond na spravodlivú transformáciu pre náš región

Fond na spravodlivú transformáciu je pre hornú Nitru jedinečnou šancou – viac ako 225 miliónov eur pôjde na nové pracovné miesta, odborné vzdelávanie, zelené riešenia aj likvidáciu envirozáťaží

Vo štvrtok 25. mája 2023 sa v Handlovej konalo stretnutie s novým ministrom MIRRI Petrom Balíkom a zástupcami samospráv z regiónu horná Nitra. Témami dvojhodinového pracovného srenutia boli okrem iného podpora vzdelávania – výzva pre stredné školstvo, zvyšovanie energetickej efektivity verejných budov; integrovaný projekt obehového hospodárstva; revitalizácia brownfieldov; udržateľná mobilita; rozvoj a budovanie administratívnych kapacít.

Tradičný banícky región horná Nitra čakajú ďalšie zmeny. Do konca roka sa má ukončiť ťažba hnedého uhlia a jeho spaľovanie pre energetické účely, čo bude mať zásadné ekonomické a spoločenské dopady. Ich riešenie bude financované z Fondu na spravodlivú transformáciu, ktorý je súčasťou nových eurofondov. Minister investícií a regionálneho rozvoja Peter Balík navštívil hornú Nitru a s predstaviteľmi samospráv, Hornonitrianskych baní a ďalších zamestnávateľov rokoval o možnostiach, ktoré Fond na spravodlivú transformáciu pre ľudí v regióne prinesie.

„Nové eurofondy znamenajú veľkú šancu pre našu krajinu a špeciálne pre región hornej Nitry, ktorý spolu s Košickým a Banskobystrickým krajom získa špeciálnu eurofondovú podporu z Fondu na spravodlivú transformáciu. Z celkového objemu 441 miliónov eur pôjde viac ako 225 miliónov práve hornej Nitre, ktorá prechádza zásadnou zmenou. Tento rok sa v regióne po dlhých desaťročiach ukončí ťažba a spaľovanie hnedého uhlia. Pre túto tradičnú banícku oblasť je to veľká zmena, ale vďaka Fondu na spravodlivú transformáciu máme plán, ako hornú Nitru zmeniť na zdravý a úspešný región,“ vyhlásil minister investícií Peter Balík.

Fond na spravodlivú transformáciu je súčasťou Programu Slovensko, z ktorého budú vyhlásené prvé výzvy už v najbližších týždňoch a prvé milióny eur z nich budú určené aj pre hornú Nitru. Na podporu odborného vzdelávania na stredných školách či prechod na obnoviteľné zdroje energie pôjde v tomto roku takmer 40 miliónov eur.

Počas návštevy regiónu minister Balík navštívil aj Strednú odbornú školu Prievidza, ktorá sa bude môcť uchádzať o podporu z nových eurofondov. Do odborného školstva v regióne pôjde z prvej výzvy 15 miliónov eur, ktoré sa môžu využiť na modernizáciu odborných, priemyselných, zdravotníckych škôl či obchodných akadémií, aktualizáciu vzdelávacích programov či materiálno-technické vybavenie pre školy.Minister tiež rokoval s riaditeľom Hornonitrianskych baní Prievidza Petrom Čičmancom a zástupcami samospráv regiónu. Hovorili o budúcnosti hornej Nitry a oblastiach podpory z Fondu na spravodlivú transformáciu.

Ťažba hnedého uhlia na hornej Nitre bola dlhodobo silne subvencovaná zo štátneho rozpočtu, bola nerentabilná, neefektívna, s výrazným negatívnym dopadom na životné prostredie a zdravie obyvateľov. Horná Nitra má dlhodobo jednu z najhorších kvalít ovzdušia na Slovensku a okres Prievidza sa radí medzi okresy produkujúce najviac emisií základných znečisťujúcich látok.

„Naším spoločným cieľom je zmeniť hornú Nitru k lepšiemu, zabezpečiť pre ľudí pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou, podporiť miestnych zamestnávateľov, malé a stredné podniky, zlepšiť odborné vzdelávanie v regióne. Samostatnou výzvou, pred ktorou stojíme, je odstránenie environmentálnych záťaží, ktoré sa tu za desiatky rokov aktívnej banskej činnosti nahromadili,“ doplnil minister Balík. Príkladom odstránenia environmentálnych záťaží je revitalizácia brownfieldov – pozostatkov po priemyselnej či banskej činnosti, akými sú aj odkaliská na hornej Nitre. Práve tu by po revitalizácii mohol vzniknúť veľký fotovoltický park s výkonom až 80 MW.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SR) hornú Nitru podporuje tiež z eurofondov z dobiehajúceho programového obdobia. Na rekvalifikáciu a zvyšovanie zručností bývalých zamestnancov baní išlo 12 miliónov eur, na podporu malých a stredných podnikov 18 miliónov eur. Ďalších 20 miliónov išlo na podporu budovania nového centrálneho zdroja tepla pre mestá Prievidza, Nováky a Zemianske Kostoľany. Financované boli tiež prípravné projektové práce na výstavbu obchvatu Prievidze, na čo išlo 23 miliónov eur. „Celkovo sme ešte zo starých eurofondov na hornej Nitre podporili projekty za viac ako 60 miliónov eur. Som presvedčený, že historickú šancu, akú nové eurofondy pre región znamenajú, využijeme naplno,“ dodal minister Balík.

MIRRI SR momentálne eviduje takmer tri stovky projektových zámerov od potenciálnych žiadateľov v regióne. Z toho takmer dve tretiny tvoria projektové zámery zo súkromného sektora. Výraznou pomocou pre uchádzačov o podporu z Fondu na spravodlivú transformáciu je aj zriadenie Regionálneho centra v Trenčíne, kde odborníci MIRRI SR a ďalších rezortov a štátnych úradov poskytnú záujemcom všetky odborné informácie a poradenstvo pre prípravu projektov.

Stretnutia sa zúčastnili za ministerstvo: Peter Balík – minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Dominika Forgáčová - riaditeľka odboru strategických investícií a nadnárodných programov, Matúš Drotár – riaditeľ odboru tvorby a riadenia operačného programu, Stanislav Voskár – odb. strategických investícií a nadnárodných programov, Zuzana Chrapeková – odb. strategických investícií a nadnárodných programov, 

Za náš región sa zúčastnili:  Eleonóra Porubcová – podpredsedníčka TSK, Jozef Božik – podpredseda TSK, primátor mesta Partizánske, Silvia Grúberová – primátorka Handlovej, Radoslav Iždinský, zástupca primátorky Handlovej,  Katarína Macháčková – primátorka Prievidze, Dáša Jakubíková – prednostka MsÚ Partizánske, Ingrid Gahérová – MsÚ Partizánske, Marián Miština – prednosta MsÚ Nováky, Vladimíra Trojanová – projektová manažérka MsÚ Nováky, Iveta Randziaková – predsedníčka ZMOS Stredné Ponitrie, starostka obce Klátova Nová Ves, Juraj Kližan – podpredseda ZMOS Stredné Ponitrie, starosta obce Skačany, Vojtech Čičmanec – predseda ZMO HN, starosta obce Kocurany, Miroslav Dzina – podpredseda ZMO HN, starosta obce Tužina.

Z tlačovej správy MIRRI,  foto:  Veronika Geletová, kancelária ministra,

 

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.