Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Do vybavenia handlovskej nemocnice pribudol mobilný röntgen

Dátum: 17.02.2023
Počet videní: 1235
Do vybavenia handlovskej nemocnice pribudol mobilný röntgen

Výhoda je, že prístroj ide za pacientom, nie pacient za prístrojom.

Vyšetrovanie imobilných pacientov, ktorých, vzhľadom na ich zdravotný stav, nie je možné previezť na klasické RTG pracovisko, bude v Nemocnici AGEL Handlová jednoduchšie. Postará sa o to prenosný röntgen, ktorý je novinkou vo výbave nemocnice.

V januári tohto roka pribudol do vybavenia handlovskej nemocnice mobilný RTG prístroj Accord DR. „Prístroj v hodnote takmer 84 tisíc eur sa nám podarilo zakúpiť vďaka eurofondovému projektu nemocnice s názvom Posilnenie materiálno-technických kapacít Nemocnice AGEL Handlová v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19,“ hovorí riaditeľka Nemocnice AGEL Handlová Ing. Marta Eckhardtová, MPH.

Pacienta je, vďaka novému prístroju, možné s použitím zariadení chrániacich pred ionizujúcim žiarením ošetriť priamo na lôžku. „V najväčšej miere sa takéto prístroje využívajú na vyšetrenia hrudníka v ťažkých prípadoch, kde by prevoz pacienta na stabilné RTG pracovisko mohol priamo ohroziť jeho život,“ vysvetľuje primárka rádiodiagnostického oddelenia handlovskej nemocnice MUDr. Zuzana Šošková.

Hoci prístroj nedokáže plne nahradiť klasické RTG vyšetrenie, má svoje výhody. „Mobilným röntgenom pacientov vyšetrujeme len vo výnimočných prípadoch, v súlade s vyhláškou ministerstva zdravotníctva o zabezpečení radiačnej ochrany pri vykonávaní lekárskeho ožiarenia. Jeho nesporná výhoda však spočíva najmä v tom, že prístroj ide za pacientom, nie pacient za prístrojom. Manipulácia s indikovaným pacientom sa teda obmedzí na nutné minimum, vďaka čomu dokážeme zabrániť zhoršeniu jeho stavu,“ uzatvára skúsená lekárka.

AGEL Handlová

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.