Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Obyvatelia domu sa budú môcť vrátiť domov najskôr o tri mesiace

Dátum: 22.06.2022
Počet videní: 1332
Obyvatelia domu sa budú môcť vrátiť domov najskôr o tri mesiace

Pomoc ľuďom prisľúbila vláda SR i prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Obyvatelia bytového domu na Okružnej ulici v Handlovej, ktorý 16. júna zasiahol požiar, sa budú môcť vrátiť domov najskôr o tri mesiace. Vyplýva to z vizuálnej obhliadky, ktorú absolvovali zástupcovia mesta spolu so súkromným správcom bytového domu.  

Samospráva vyplatí v zmysle zákona o obecnom zriadení každej domácnosti v dome s 55 bytmi približne 700 eur. "Financie budú slúžiť ľuďom, ktorí tam majú trvalý alebo prechodný pobyt, na preklenutie obdobia na financovanie výdavkov náhradného ubytovania v iných kapacitách ako tých, ktoré poskytuje mesto," priblížila hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Radnica zabezpečila pre obyvateľov dotknutého bytového domu ubytovacie kapacity v bytoch, ktoré pôvodne slúžili odídencom z Ukrajiny. Ďalšie ubytovanie poskytol v priestoroch internátu strednej odbornej školy Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), ide o 20 dvojlôžkových buniek.  

"Medzi obyvateľmi, ktorých zasiahol tragický požiar, sa nachádzajú i zdravotne hendikepovaní, tým mesto poskytne núdzové bývanie. Vyčleníme dva byty osobitného určenia, to znamená, že všetky náklady, ktoré s tým budú spojené, budú hradené," ozrejmila hovorkyňa. Mesto podľa nej veľmi úzko komunikuje so súkromným správcom bytového domu, zároveň zverejnilo výzvu na zabezpečenie statikov. Obhliadku už absolvovali i zástupcovia poisťovní. "Aktuálne je dom uzavretý, ešte 17. júna sa i vymenil zámok, kľúče má k dispozícii Policajný zbor a správca, ktorý individuálne komunikuje s ľuďmi z bytového domu. Zásadné bude rýchlo zohnať statika, keďže ide o pomerne veľké poškodenie," vysvetlila Paulínyová.

Na základe vizuálnej obhliadky, ktorú v pondelok absolvovali zástupcovia mesta so správcom, podľa nej samospráva predpokladá, že ak zoženú v dohľadnom čase statika, obyvatelia sa budú môcť vrátiť domov približne najskôr o tri mesiace.  

Slovenská pošta zriadila pre dotknutých obyvateľov bezplatné schránky na pobočke pošty. Do handlovských škôl, kam chodia deti zasiahnuté požiarom, prišiel i intervenčný tím z Modrého anjela.

Požiar, ku ktorému došlo v noci na 16. júna, si vyžiadal štyri obete na životoch, zranenia utrpelo ďalších päť ľudí. Polícia začala trestné stíhanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia. 

(TASR)

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.