Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ochrana Veľkého Griča bude mať výnimku

Dátum: 27.05.2022
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 1265
Ochrana Veľkého Griča bude mať výnimku

Od 1. decembra 2021 je Veľký Grič v najvyššom stupni ochrany.

Výnimka pre horolezcov by mala začať platiť od 1. júna 2022.

Od 1. decembra minulého roka vznikli nové prírodné rezervácie s názvom Pralesy Slovenska. Spolu ide o 76 lokalít s celkovou výmerou 6,5 tisíc hektárov. Prírodné rezervácie sú zamerané na ochranu pralesov a pralesových zvyškov a majú najvyšší, piaty stupeň ochrany. Medzi územia s najvyššou ochranou sa tak dostala aj lokalita Veľký Grič v katastri mesta Handlová.

Na Veľkom Griči však už existuje vyše dvadsať letných aj zimných istených horolezeckých ciest s obťažnosťou od III do VII. Pre horolezcov je najvyšší stupeň ochrany prekážkou, mesto Handlová preto podniklo kroky, aby situáciu vyriešilo.

Na pracovnom stretnutí ktorého sa zúčastnili zástupcovia štátnej správy, ochrany prírody a horolezcov sa dohodli výnimky zo zákona. Okresný úrad Trenčín, odbor starostlivosti o životné prostredie následne vydal „Oznámenie o vyhlásení vyhradeného miesta pre niektoré športové aktivity v prírodnej rezervácii Pralesy Slovenska – lokalita Veľký Grič v k. ú. Handlová“.

Podľa verejnej vyhlášky od 1. januára do 31. decembra, teda celoročne, nebude platiť zákaz pohybovať sa mimo vyznačeného turistického alebo náučného chodníka, zákaz teda nebude platiť pri pohybe k existujúcemu reťazovému chodníku a po ňom, ako aj k existujúcim istiacim bodom na skalách. Platiť nebude ani zákaz vykonávania horolezeckého alebo skalolezeckého výstupu a inej súvisiacej športovej aktivity na skalách. Ostatné zákazy prislúchajúce k piatemu stupňu ochrany prírody ostanú v platnosti.

K zámeru v súčasnosti prebieha pripomienkové konanie. Predpokladaný termín platnosti výnimiek pre horolezcov by mal začať od 1. júna 2022.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.