Informačný a reklamný smog na budovách
Ďaľšia téma rubriky Verejné priestory.
Stretávame sa s nimi pravidelne a možno ich už ani nevnímame. Veľa nápisov a reklám na budovách. Členovia pracovnej skupiny Verejné priestory - Rastislav Nemec a Patrik Juríček však chodia s otvorenými očami. Začiatkom marca sa stretli s Ivetou Jurkovičovou, ktorá zastupovala správcu budovy, Mestský bytový podnik Handlová s.r.o. Venovali sa téme, ako vyriešiť informačný a reklamný priestor na budove tak, aby zodpovedal tiež estetickému hľadisku. Na začiatok sa venovali téme budov v správe mesta.
Tou prvou je budova podnikateľského inkubátora, kde je už výsledok viditeľný. Postupne miznú z budovy na námestí reklamné a informačné nápisy. Budúce reklamy, ale i vnútorný informačný systém, by už mal mať svoje pravidlá. Podľa Rastislava Nemca sú pravidlá, ktoré platia pri umiestňovaní reklám na budovy, jednoduché.
- Reklamu by mal posúdi odborník - architekt a dizajnér (kompozícia, tvar, forma a farba.)
- Priorita je umiestniť menej reklamy v kvalitnejšom, estetickejšom a harmonickejšom prevedení
- Nezasahovať (fyzicky) do architektúry budovy. Reklama je vždy podriadená okoliu, ako integrovaná súčasť architektúry.
- Na štítových stenách by reklama mala tvoriť maximálne 20% z plochy fasády, reklama vo výklade maximálne 30 % výkladu.
- Mal by platiť zákaz pre umiestňovanie reklamy na šikmú sedlovú strechu, prekrývanie architektonických prvkov (okno, rímsa, zábradlie balkóny, terasy, lodžie, osvetlenie, oplotenie), ale napríklad tiež pre celoplošný polep (banery, tabule...), ktoré na stenách rušia kompozíciu budovy a potláčajú architektonický výraz.
- Tabuľu používať ak je integrovanou súčasťou architektúry a jej veľkosť rešpektuje proporcie architektonických prvkov.
Komentáre
Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.