Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zástupcovia mesta si pripomenuli 76. výročie oslobodenia mesta Handlová

GALÉRIA VIDEO
Dátum: 01.04.2021
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 1696
Zástupcovia mesta si pripomenuli 76. výročie oslobodenia mesta Handlová

3. apríla 1945 o 17.00 bola Handlová oslobodená

V rámci Stredoslovenskej operácie, ktorej cieľom bolo oslobodiť obce a mestá na ľavom brehu rieky Hron sa v našom operačnom smere pohybovali najmä 40. a 53. armáda II. ukrajinského frontu + pešie divízie 1. rumunskej armády.  V noci z 2. na 3. apríla 1945 oslobodili Turčianske Teplice ( vtedy mali názov Štubnianske). Ešte v ten deň využilo sovietske velenie prielom a cez rozvrátenú obranu nepriateľa vyslalo na Handlovú 764. strelecký pluk ( pôsobil pod názvom Miškovský) patriaci do zväzku 133. streleckej divízie.  Miškovskému pešiemu pluku velil Andrej Vladimírovič Kozľakovskij a plukovným komisárom bol Konstantín Ivanovič Savin. Táto divízia spadala pod 51. strelecký zbor ( velil mu genmjr. Rumiancev) 40. armády. Miškovský pluk prekvapil nepriateľa od Kozích chrbtov a zaútočil na jeho pozície. 3. apríla 1945 o 17.00 bola Handlová oslobodená.

Už nasledujúci deň, 4. apríla  prichádzajú zo Svätého Kríža do Handlovej po odstránení prekážok na ceste sovietske jednotky pod velením kapitána Vladimíra Ivanoviča Gavrilova. Ten bol určený za veliteľa mesta a jeho úlohou bolo obnoviť hospodársky život.

Miškovský pluk medzitým oslobodzoval Prievidzu,Bojnice, Nedožery v smere Nitrianske Pravno.

Počas 2. svetovej vojny prišlo v Handlovej o život 244 Handlovčanov, 97 ich zahynulo v koncentračných táboroch.

Položením venca dnes 1. apríla 2021 vzdali úctu predstavitelia mesta Handlová, zástupca primátorky mesta, Radoslav Iždinský, prednosta MsÚ, Tibor Kolorédy, v zastúpení primátorky mesta Silvie Grúberovej, vedúca kancelárie primátorky mesta, Jana Paulínyová a zástupca riaditeľky Domu kultúry mesta Handlová, Branislav Čukan. 

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.