Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Nesprávne zlikvidované odpady sa dostali na bilbordy

GALÉRIA
Dátum: 03.12.2020
Počet videní: 967
Nesprávne zlikvidované odpady sa dostali na bilbordy

Cieľom kampane je poukázať na problém s objemným odpadom.

Handlovská samospráva spustila osvetovú kampaň o odpadoch, ktorej súčasťou sú aj bannery na plagátových plochách mesta. Za kampaňou stojí Oddelenie komunikácie a marketingu Mestského úradu v Handlovej, Mestská polícia Handlová a spoločnosť HATER-HANDLOVÁ. Cieľom kampane je poukázať na problém s objemným odpadom.

Obyvatelia mesta totiž boli zvyknutí, že odpad uložený pri stojisku aj tak niekto odviezol. V lepšom prípade pracovníci spoločnosti HATER-HANDLOVÁ, v horšom sociálne slabší spoluobčania, ktorí si z neho urobili „obývačku“ niekde v prírode a tento odpad potom nachádzajú dobrovoľníci, ktorí čistia okolie mesta. Ale aj keď odpad odviezla a ekologicky zlikvidovala spoločnosť HATER-HANDLOVÁ, niekto to vždy musel zaplatiť. A tým niekým sme my všetci.

Po novom už HATER-HANDLOVÁ nebude odpad odložený pri stojiskách odvážať, ale označí ho nálepkami s textom „TOTO JE NAŠA VIZITKA“, „TOTO NIE JE UMENIE“, „VYHODENÉ PENIAZE“ a s ďalšími sloganmi. „Veríme, že kampaň prinúti ľudí zamyslieť sa nad reálnym dopadom svojich činov. Ak niekto prerába byt, alebo si kúpil nový nábytok za stovky eur, nemal by byť preňho problém zaplatiť odvoz odpadu v rádoch desiatok eur. A ak to nenapadne pôvodcovi odpadu, dúfame, že ich na to upozornia susedia, ktorým bude onálepkovaný odpad pod ich oknami prekážať,“ povedala vedúca kancelárie primátorky Jana Paulínyová.

kampan_odpady

Mestskí policajti budú okrem nálepiek na odpad používať aj pokutové bločky. Vyložený odpad vedľa kontajnerov je priestupkom proti § 48 Všeobecne záväzného nariadenia o dodržiavaní verejného poriadku a verejnej čistoty so sankciou 33 eur.

„Základnou myšlienkou tejto kampane ostáva, aby sme si navzájom nehádzali odpadky pod nohy keďže handlovská samospráva je jednou z tých, kde naozaj nemusí žiadny odpad skončiť vedľa kontajnerov. Rozobratím akéhokoľvek odpadu, ho vieme vytriediť. I keď je len málo miest a obcí na Slovensku, ktoré triedia viac ako 60% odpadu, nie je to nedosiahnuteľný cieľ. Zatiaľ sme v Handlovej niečo za 30% vytriedeného odpadu. Našou vizitkou môže byť čisté mesto, prázdnejšia skládka komunálneho odpadu a udržanie výšky poplatku za zber, triedenie a uloženie odpadov, v primeranej miere,“ uzavrela Paulínyová.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.