Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Pamätná izba – Heimatstube

i_381338

O zachovachovanie tradičnej kultúry starých nemeckých zvykov v Handlovej sa od roku 1990 snaží Dom stretávania karpatských Nemcov.

Spolok zrekonštruoval starý kamenný dom na Poštovej ulici č. 350, ktorý slávnostne otvorili v roku 1991. Architektúra domu je tvorená typickou nemeckou formou charakteristickou pre pôvodnú nemeckú Handlovú. Vysoké múry, malé okienka a zeleň okolo domu návštevníka lákajú na návštevu do jeho priestorov.

Dom stretávania je miestom, kde sa každý týždeň pravidelne stretávajú členovia speváckej skupiny Grünwald na svojich skúškach a nacvičovaní programu pre svoje vystúpenia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pri založení spolku bol jeho predsedom Gustáv Masár, ktorého v roku 2002 vo funkcií vystriedala Hildegard Radovská.

i_381340

V roku 2004 bola v Dome stretávania zriadená pamätná izba – Heimatstube. Dve miestnosti premenené na „malé múzeum“ rozprávajú históriu Handlovej a nemeckej menšiny, ktorá Handlovú v roku 1376 zakladala. Prví obyvatelia prišli na miesto prázdne a ľud postrádajúce so svojim zakladateľom, kolonizátorom Henrichom Krickerom z Kremnice. Nemecká menšina bola až do tragických udalostí 2. svetovej vojny dominantným obyvateľstvom Handlovej.
Pamätná izba, ktorú nielen Handlovčanom ale aj návštevníkom mesta zriadili SNM-MKKN a členovia spolku, prostredníctvom predmetov, ktoré nezištne darovali Handlovčania vypovedá o Handlovej.

i_381342i_381699

Na mnohých farebných či čiernobielych obrazoch, reprodukciách kolorovaných pohľadníc sú zachytené premeny počas jej 630 ročnej bohatej histórie. Výstavné miestnosti sú rozdelené do dvoch celkov. Návštevník sa v úvode oboznámi s históriou karpatských Nemcov žijúcich na území Slovenska a v druhej časti uvidí Handlovú prostredníctvom jednak nájdených významných archeologických artefaktov, na mape domov a dvorov sa oboznámi z charakteristickým rozdelením obce v 20-tych rokoch minulého storočia na poľnohospodársku a remeselnú Handlovú v centre a na banícku, ktorej história sa začala priemyselne písať od roku 1909. Pri prehliadke ocení klasickú nemeckú kuchyňu a charakteristickú keramiku, ktorú gazdinky pri príprave jedál používali. Technické a architektonické skvosty ako je Kostol sv. Kataríny, dnešná dominanta mesta, ťažba hnedého uhlia, ktorú dokladajú banícke pracovné nástroje či železničný most na Dolnom Konci postavený v oblúku na 6 kamenných pilieroch a v neposlednom rade aj výstavba železničnej trate Handlová – Horná Štubňa je len malým slovným opisom, s čím všetkým sa návštevník pri prehliadke stretne. Vo veľkej presklennej kóji uvidí handlovský nemecký ženský odev, v ktorom dnes vystupuje spevácky súbor Grünwald. Malá handlovská muzejná expozícia je doplnená dvojjazyčných sprievodným textom (slovenčina, nemčina).

i_381344

Pamätnú izbu si môže školopovinná mládež, návštevníci mesta ako aj všetci Handlovčania prezrieť za symbolické vstupné vždy v utorok od 15,00 hodiny, alebo osobne dohodnutým stretnutím na tel. čísle +421 905 863 283.

Viac o nemeckej menšine žijúcej na Slovensku:
SNM-MKKN 
Karpatskonemecký spolok na Slovensku