Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Pamätná izba – Heimatstube

pamätná izba - interiér

O zachovachovanie tradičnej kultúry starých nemeckých zvykov v Handlovej sa od roku 1990 snaží Dom stretávania karpatských Nemcov.

Spolok zrekonštruoval starý kamenný dom na Poštovej ulici č. 350, ktorý slávnostne otvorili v roku 1991. Architektúra domu je tvorená typickou nemeckou formou charakteristickou pre pôvodnú nemeckú Handlovú. Vysoké múry, malé okienka a zeleň okolo domu návštevníka lákajú na návštevu do jeho priestorov.

Dom stretávania je miestom, kde sa každý týždeň pravidelne stretávajú členovia speváckej skupiny Grünwald na svojich skúškach a nacvičovaní programu pre svoje vystúpenia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pri založení spolku bol jeho predsedom Gustáv Masár, ktorého v roku 2002 vo funkcií vystriedala Hildegard Radovská.

pamätná izba - interiér

V roku 2004 bola v Dome stretávania zriadená pamätná izba – Heimatstube. Dve miestnosti premenené na „malé múzeum“ rozprávajú históriu Handlovej a nemeckej menšiny, ktorá Handlovú v roku 1376 zakladala. Prví obyvatelia prišli na miesto prázdne a ľud postrádajúce so svojim zakladateľom, kolonizátorom Henrichom Krickerom z Kremnice. Nemecká menšina bola až do tragických udalostí 2. svetovej vojny dominantným obyvateľstvom Handlovej.
Pamätná izba, ktorú nielen Handlovčanom ale aj návštevníkom mesta zriadili SNM-MKKN a členovia spolku, prostredníctvom predmetov, ktoré nezištne darovali Handlovčania vypovedá o Handlovej.

pamätná izba - interiérpamätná izba - interiér

Na mnohých farebných či čiernobielych obrazoch, reprodukciách kolorovaných pohľadníc sú zachytené premeny počas jej 630 ročnej bohatej histórie. Výstavné miestnosti sú rozdelené do dvoch celkov. Návštevník sa v úvode oboznámi s históriou karpatských Nemcov žijúcich na území Slovenska a v druhej časti uvidí Handlovú prostredníctvom jednak nájdených významných archeologických artefaktov, na mape domov a dvorov sa oboznámi z charakteristickým rozdelením obce v 20-tych rokoch minulého storočia na poľnohospodársku a remeselnú Handlovú v centre a na banícku, ktorej história sa začala priemyselne písať od roku 1909. Pri prehliadke ocení klasickú nemeckú kuchyňu a charakteristickú keramiku, ktorú gazdinky pri príprave jedál používali. Technické a architektonické skvosty ako je Kostol sv. Kataríny, dnešná dominanta mesta, ťažba hnedého uhlia, ktorú dokladajú banícke pracovné nástroje či železničný most na Dolnom Konci postavený v oblúku na 6 kamenných pilieroch a v neposlednom rade aj výstavba železničnej trate Handlová – Horná Štubňa je len malým slovným opisom, s čím všetkým sa návštevník pri prehliadke stretne. Vo veľkej presklennej kóji uvidí handlovský nemecký ženský odev, v ktorom dnes vystupuje spevácky súbor Grünwald. Malá handlovská muzejná expozícia je doplnená dvojjazyčných sprievodným textom (slovenčina, nemčina).

Dom karpatských Nemcov

Pamätnú izbu si môže školopovinná mládež, návštevníci mesta ako aj všetci Handlovčania prezrieť za symbolické vstupné vždy v utorok od 15,00 hodiny, alebo osobne dohodnutým stretnutím na tel. čísle +421 905 863 283.

Viac o nemeckej menšine žijúcej na Slovensku:
SNM-MKKN 
Karpatskonemecký spolok na Slovensku