Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Úspechy školy a žiakov SOŠ Handlová

SOŠ v Handlovej prezentovala inovatívne vyučovacie postupy v podnikaní
na projektovom stretnutí v Španielsku

LOGo SOS Handlová LOGo EU learning

Stredná odborná škola sa na základe dlhoročných skúseností s projektmi po prvýkrát prihlásila aj do projektu celoživotného vzdelávania – Leonardo da Vinci partnerstvá.

Ilustračné foto žiaci SOŠ Handlová

Slovensko, rovnako ako aj ostatné krajiny EÚ, potrebuje  viac podnikateľov ochotných pustiť sa do inovatívnych a riskantných akcií. Preto je nevyhnutné stimulovať podnikateľské postoje mladých ľudí, propagovať podnikanie medzi mladými, zhromažďovať informácie o existujúcej praxi a identifikovať faktory úspechu a hlavné prekážky v úspešnom podnikaní.
Aj školské vzdelávanie by malo podnecovať podvedomie mladých ľudí k podnikaniu a pomôcť im byť kreatívnejšími a sebavedomejšími. Väčšina európskych krajín ponúka rozmanité programy a aktivity zamerané na oblasť podnikania a podnikanie majú zahrnuté v národných osnovách pre odborné vzdelávanie. V mnohých prípadoch je situácia vnímaná ako neuspokojujúca, a preto existujú miesta na doplnenie nedostatkov. Tie sa budeme snažiť postupne zapĺňať realizáciou jednotlivých bodov projektu v spolupráci s partnerskými školami a vzdelávacími inštitúciami zo Španielska,  Bulharska, Poľska a Veľkej Británie.

Prostredníctvom spoločných projektových aktivít chceme:

  • nájsť vhodné postupy v oblasti podnikania medzi mladými ľuďmi
  • pripraviť materiály o pracovných podmienkach a potrebných informáciách, ktoré sa zaoberajú vytváraním obchodu v jednotlivých partnerských krajinách
  • zhromaždiť životopisy slávnych podnikateľov, ktorí môžu byť dobrým príkladom
  • zorganizovať súťaže pre mladých ľudí v každej partnerskej krajine

V dňoch 14.-21.10.2012 sa konalo v španielskom meste Piélagos úvodné projektové stretnutie zamerané na vzájomné spoznanie jednotlivých partnerov zo Španielska, Poľska, Bulharska a Veľkej Británie.

Ilustračné foto žiaci SOŠ Handlová

Na mítingoch, ktorých sa zúčastnili dvaja študenti a piati učitelia z našej školy bola odsúhlasená forma vzájomnej spolupráce.
Okrem hlavných projektových mítingov pripravili španielski partneri na spestrenie projektového programu množstvo návštev, výletov a exkurzií po okolí zameraných na spoznanie ich kultúry, dedičstva a prírodných krás. Dňa 16.10.2012 sme v dopoludňajších hodinách navštívili Mestskú radnicu – Ayuntamiento de Piálagos, kde sme mali  možnosť zoznámiť sa s pánom primátorom  Enrique Torre Boladom a prostredníctvom príjemného rozhovoru  sme si mohli urobiť predstavu o živote občanov, študentov a podnikateľov v tejto severnej oblasti Španielska. Informácia o našom stretnutí s pánom primátorom sa objavila aj na webovej stránke mestského úradu i v miestnych novinách.

V rámci prírodných krás sme mali jedinečnú možnosť navštíviť jaskyne: Puente Viesgo, neolitickú jaskyňu Santillana del Mar, kvapľovú jaskyňu El Soplao, kúpele v Puente Viesgo, Národný park zvierat v Cabarceno, etnografické múzeum Pedro Velarde.  Dňa 17.10.2012 sme boli pozvaní na recepciu s ministrom školstva – generálnym riaditeľom Sr. D. Enrique Hayom, ktorý nám predstavil podstatu vzdelávania v Španielsku. Rovnako sme navštívili aj Santander, Magdalénin palác,  Las Carolinas. V Pas Valley sme navštívili  rodinnú továreň Sobaos „Joselin“, kde vyrábajú tradičný španielsky koláč a tiež aj továreň na výrobu syru La Jarradilla. Návštevy oboch tovární boli spojené s ochutnávkou tradičných španielskych špecialít, ktorých rozmanitosť sme mali možnosť spoznávať aj počas obedov  a večer skladajúcich sa z viacerých chodov, pričom dezert nikdy nechýbal.
PaedDr. Andrea Polerecká

Ďalšie úspechy SOŠ Handlová nájdete

po kliknutí na jednu šipku v pravom dolnom rohu.


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka