Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Triedenie odpadu - začali sme 1. júla 2006

 Handlová začala s triedením odpadu 1. júla 2006

Logo - Chránime, preto triediem - Združenie obcí Handlovskej doliny
 

Informovali sme...

Termín oficiálneho spustenia seperoveného zberu odpadu sa nezadržateľne blíži.
Dátum 1. júl 2006 je ten dlho očakávaný deň, a už je „za dverami“. V meste Handlová vrcholia prípravy stanovíšť pre umiestnenie farebných nádob. Šlabikár separovaného zberu už uzrel svetlo sveta a každý Handlovčan ho nájde vo svojej schránke.
Nádoby a vrecia už netrpezlivo čakajú na svoje umiestnenie a 100% -né využívanie.

Máme pred sebou veľký ale dosažiteľný cieľ skrášliť, spríjemniť celú Handlovskú dolinu. Menej zaťažovať životné prostredie a prírodu. V neposlednom rade znížiť objem odpadu, ktorý by určite skončil na skládke odpadov.

Uviedol som niekoľko málo dôvodov prečo je viac ako potrebné sa do triedeného zberu odpadu aktívne zapojiť t.j. odpad triediť a neplytvať druhotnými surovinami a šetriť primárne zdroje.
Verím, že separovaný zber odpadu v Handlovskej doline bude viac ako úspešný!
Mgr. Vladimír Borák
HATER  - Handlová spol. s r.o.
 

Triedenie odpadu

Mesto Handlová spoločne s obcami Ráztočno, Jalovec, Chrenovec – Brusno, Lipník, Veľká a Malá Čausa ešte v roku 2005 vypracovali spoločný projekt separácie komunálneho odpadu.

  • Separovanie odpadu povinne vyžaduje zaviesť zákon o odpadoch od roku 2010 v opačnom prípade bude štát uplatňovať značné sankcie voči samospráve a teda vlastne voči občanom. Vzhľadom na skutočnosť, že zavedenie separácie je časovo a finančne náročné je potrebné s ním začať čo najskôr a na jeho realizáciu pripraviť obyvateľov a peniaze. Keďže v rozpočtoch samospráv na túto akciu nie sú stále vytvárané potrebné prostriedky rozhodli sme sa požiadať štát o podporu na túto činnosť. Štát môže separáciu podporiť prostredníctvom Recyklačného fondu – RF.
  • Správna rada RF rozhodla separáciu odpadu v našom regióne podporiť čiastkou takmer 6 mil. Túto sumu zároveň podmienila vyzbieraním ročne nasledovných množstiev odpadov : 172 ton skla, 151 ton plastov, 258 ton papiera, 22,5 ton viacvrstvových kombinovaných materiálov a 64,1 ton kovových obalov. Uvedené množstvá sú určite vysoké no treba si uvedomiť, že práve o takéto množstvo odpadu sa zaplatí menej na skládke za komunálny odpad.
  • Popri zvládnutí technickej, časovej stránky tejto etapy zavádzania separácie, ktorá sa plánuje ukončiť do 30. júna , je nie menej dôležitou stránkou oboznámenie obyvateľov regiónu čo ich v tejto súvislosti čaká teda informovať ich o samotnom priebehu separácie. Z dôvodu čo najlepšieho zvládnutia informovanosti obyvateľov sa v priebehu 3. týždňa tohto roku stretla pracovná skupina so zámerom navrhnúť a postupne realizovať všetky dostupné formy informovanosti obyvateľov regiónu. Aktívna účasť obyvateľov je v tomto prípade obzvlášť vítaná. Uvedomujeme si, že zmena takéhoto rozasahu sa dá úspešne zvládnuť len za aktívnej účasti všetkých obyvateľov, v čo pevne dúfame.

 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka