Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Skauting v Handlovej

História skautingu v Handlovej

Skautskú organizáciu založil Robert Baden Powell angličan,keď uskutočnil prvý skautský tábor mládeže v roku 1907 na ostrove Brovnsea a o rok napísal skautskú knihu" Scouting for Boys".

V Čechách o skautské hnutie sa zaujímal prof. Anton Benjamin Svojsík v rokoch 1911-1914 a bol založený pod menom "Junák-český skaut. Na Slovensku skauting vznikol v čase vlády maďarsko-uhorskej v rokoch 1910-1911 v Komárne v škole gymnázia a mal 28 členov.

Po niekoľkých rokoch rozšíril sa počet 7 tisíc členov aj do iných miest Slovenska. V Handlovej, krátko po l. svetovej vojny vznikol v roku 1922 a založil ho najstarší syn Ladislav Makový/nar.1907/ ,námorný kadet v tom čase u Dunaj plavby a bol členom skaut. oddielu "Dunajčík" Bratislava. Často dochádzal domov k rodičom do Handlovej, ktorí bývali ori Ludovej škole v kolónii /t.č.výdaj deputátu uhlia/. O skauting vzbudil záujem u svojich priatelov, chlapcov z kolónia s ktorými utvoril skaut. družinu, oddiel, preberali skúsenosti, vedomosti, činnosť, chodili na výlety,táborili pod Malým,Veľkým Gričom, Tri studničky pod vozovými plachtami, ktoré im požičiaval starý pán R. Ambróz, ktoré používal na banské vozy na odvoz uhlia do okolia Handlovej /výpoved Ing.Rudolfa Ambróza/.

Ďalší oddiel zväzových skautov RTJ bol založený v roku 1927 Andrejom Nutterom, obchodníkom a mávali schôdza a činnosť v novom Robotníckom dome. Katolícky skuting /SKS/ v Handlovej vznikol v roku 1930 a založil ho rim. kat.kňaz Andrej Kliman s bratmi Wágnerových, Koričanských, Karol Mayer, 40 dievčat s vodkyňami Anna Dengová, Katarína Klčovská, Etela Nemešová, Maria Wäldlová, Anna Bullová a iné. Tento skauting v Handlovej mal najviac členov, bohatú činnosť detí, mládeže, dospelých. Vynikol aj Janko Kollárik, viacnásobný majster stolného tenisu Slovenska. Pracoval až do 3.5.1939. Podobne v tomto čase založili katolícky skauting aj občania nemeckej ná-rodnosti v Handlovej,ktorý trval len niekoľko rokov.

Po skončení 2.svet.vojny v r.1945 bol skauting v Handlovej obnovený Imrichom Izákom, MUDr.Juliusom Longauerom, Ondrejom Šaušom, Jozefom Giláňom učit. Jozefom Privitzerom a Jánom Longovičom. Pracoval do 10.mája 1950,kedy bol na zákrok SNB,úradne zakázaný/por. Široký/.

V roku 1968 bol skauting nástupom do vlády Alexandrom Dubčekom aj v Handlovej obnovený Martinom Prôčkom,Imrichom Izákom,Jozefom Hurtíkom, Emíliou Janíkovou r.Hurtíková,Mariou Izákovou r.Lipničková, Jánom Sieglom, pracoval do 24.4.1970.

V roku 1990 bol skauting znovu obnovený členom Jaroslav Dufka,I.Izákom, Jaroslavom Cechom,Irenou Doležalovou-Michelová,Mariou Izákovou,Alžbetou Šaušovou.


 

Obrázok


 

Obrázok


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka