Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Rybia farma v Handlovej

Položenie základného kameňa-  Rybia farma Handlová

LOGO HBP, a.sHORNONITRIANSKE BANE
PRIEVIDZA, a.s.

 

Hornonitrianske bane Prievidza, a.s., začali 9.10.2014 s realizáciou nového poľnohospodárskeho projektu, pozostávajúceho z  rybej farmy a skleníkového hospodárstva. Prostredníctvom neho predpokladajú vytvorenie 80 – 100 nových pracovných miest pre obyvateľov Handlovej a okolia.  Plánované investičné náklady sú na úrovni 12,8 mil. €. Na financovanie projektu budú využité  sčasti  vlastné prostriedky spoločnosti  a časť nákladov bude pokrytá z úverových zdrojov.

Výstavba areálu novej prevádzky bola dnes spustená poklopaním základného kameňa. Pozostáva  z troch prevádzkových celkov - chov rýb, spracovanie rýb a skleníkové hospodárstvo. Stavebná časť by mala byť ukončená do konca roka 2014. Prevádzka by sa mala rozbehnúť od januára 2015. Prvá produkcia rýb by mala v tom istom roku obohatiť vianočný trh.

Spoločným menovateľom projektu  je využitie banských vôd vytekajúcich z portálu starej a novej štôlne, ktoré sú dostupné v množstve približne 120 l.s-1 s teplotou  15 – 18 oC. Na základe vykonaných laboratórnych rozborov je možné vodu využívať bez obmedzenia na poľnohospodárske účely – rastlinnú výrobu aj chov rýb.

Cieľom projektu je chov, spracovanie a expedícia rýb. Chov rýb bude prebiehať v uzavretých halách, tzv. „indoor“ spôsob. Umožní chov teplomilných rýb, najmä kláriusa panafrického (sumca afrického),  zhodnotenie a ekonomické využitie banských vôd na chov rýb a zároveň na výrobu tepla pomocou tepelných čerpadiel.  Tieto vody doteraz, viac ako 100 rokov, odchádzali nevyužité do vodného toku.

Základným účelom novej výroby je ekonomicky zhodnotiť vlastnú produkciu z chovu rýb kláriusa panafrického až do finálneho výrobku. Závod bude spracovávať v porážke a rozrábke prisunutú surovinu. Výrobné priestory sú dimenzované na spracovanie suroviny - živých rýb v objeme 1 000 ton za rok, to znamená 4 tony za deň. Predpokladaná hmotnosť spracovaných rýb je 1,5 kg.

V rámci projektu sú na dvoch terasách navrhnuté aj dva samostatné skleníky určené pre univerzálne pestovanie plodín.

Ide o originálny projekt v rámci Európskej únie z hľadiska využitia obnoviteľných zdrojov energií (banských vôd). Unikátny je aj z pohľadu rozvoja slovenského rybnikárstva a agrosektoru vôbec.  Investíciu možno zaradiť medzi inovatívne zámery slovenskej ekonomiky s pozitívnym vplyvom na  slovenský a český trh, ale aj na trh strednej Európy v oblasti spotreby rybích produktov a pestrosti ponuky.

Adriana Siváková, tlačová hovorkyňa, 9.10.2013


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka