Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Rezbár Ján Procner - múzeum

Ján Procner - výstava k životnému jubileu

Banícka symfónia v dreve

Foto - Výstava Ján Procner, HNM 10.1.2013

Výstavné podujatie Banícka symfónia v dreve je návštevníckej verejnosti vo výstavných priestoroch múzea na Košovskej ceste 9

v Prievidzi sprístupnené do 11. februára 2013.

Pozrite si fotogalériu z výstavy po kliknutí sem

Už sedemdesiat rokov kráča po hrubej, lež nežnej slovenskej zemi, večný chlapec a skromný človek, rezbár a zberateľ Ján Procner, rodák zo železiarsko-pivovarskej obce Vyhne.  Banícka história nalej stredoslovenskej obce uňho ovplyvnila výber remesla, v tele i duši driemajúce umelecké smerovanie. Bol ešte len malý, keď sa s rodičmi presťahovali do Handlovej, kde začal po vzore svojho otca pracovať v bani už ako mládenec. V podzemí handlovskej bane odpracoval tridsaťtri rokov. Keď niekedy koncom sedemdesiatych rokov 20. storočia privoňal k drevu a pocítil jeho poddajnosť, razom k nemu mocným hlasom prehovorili emócie, ktoré vnímavý a citlivý baník vstrebal v hlbokej, čierno-čiernej tme a obyčajný človek, syn, otec a priateľ v kruhu svojich blízkych. Odkedy uzrela svetlo sveta prvá jeho drevorezba, pribudlo k nej viac ako stopäťdesiat ďalších – špinavých baníckych i čisto ľudských. Okrem lásky k bani, k tvorbe drevorezieb či výrobe tradičných hudobných nástrojov, má Ján Procner vrúcny vzťah i k zberateľstvu a folklóru. Banícke svietidlá, zbíjacie kladivá, vŕtačky, prilby, plakety, medaily a historické dokumenty, ale i fajky, stolárske nástroje či pamiatky na ďalšie tradičné remeslo handlovskej doliny – salašníctvo a jeho atribúty, medzi ktorými nechýbajú pastierske fujary trombity. Na tie sám aj hráva, spieva vo folklórnej skupine Hájiček z Chrenovca – Brusna a dokonca skladá piesne s tematikou baníctva.

  • Hornonitrianske múzeum v Prievidzi pripravilo pri životnom jubileu Ján Procnera výstavu Banícka symfónia v dreve, ktorá vo výbere predstavuje jeho nielen drevorezbársky um, ale i bohatú činnosť na poli zberateľstva.
  • Vernisáž výstavy za účasti primátora mesta Handlová Ing. Rudolfa Podobu, Baníckeho spolku z Handlovej a za zvukov krásnych a dojímavých baníckych piesní v podaní speváckej skupiny Hájiček sa uskutočnilo vo štvrtok 10. januára 2013, kedy bola  výstava venovaná tvorbe jubilujúceho Jána Procnera otvorená.
  • Výstavné podujatie Banícka symfónia v dreve je návštevníckej verejnosti vo výstavných priestoroch múzea na Košovskej ceste 9 v Prievidzi sprístupnené do 11. februára 2013.

Viac o múzeu Jána Procnera v Handlovej a jeho tvorbe nájdete po kliknutí na jednu šipku v pravom dolnom rohu


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka