Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Očami občana...

 

V sobotu na plánovacom stretnutí ...

 

Je piatok, televízne noviny práve skočili. Nastavujem si budík na 7,00 hod. Mohla by som si pospať, veď bude sobota.... no nemôžem. V chladničke je hromada klobás, špekáčiky, koláč je upečený..., no čo ak nikto nepríde? Zatiaľ sme splnili iba prvú podmienku nadácie Ekopolis. Myslím si, že dvor na ul. 29.augusta 9 až 19 je vhodné miesto na obnovu detského ihriska, posedenia a priľahlej plochy. No predsa mám strach. Príde tam kopec ľudí, ktorí sú zapojení do tejto akcie a pritom by im vôbec nemuselo záležať na našom dvore. Ak ma v tom nechajú moji susedia samú a neprídu ... to bude megatrapas.
Ráno ma zobudilo slniečko. Je krásne. Zalievam si moju prvú kávu a o chvíľu už sused zvoní na môj zvonček. Dala som im kľúče od sušiarne a on vytiahol so synom lavičky na dvor. O hodinu sa to začne. Pomaly prichádzajú organizátori. Akcia 27 začína byť realitou. Spolu so Silviou Jobovou, Lukášom Lenhartom, Darinou Šafárikovou pomaly rozkladáme veľký altánok, na stôl sa nosia poháre na kávu, minerálky, chlieb. Dobrovoľníci z DaMP-u pripravujú hry pre deti. Varím prvé termosky kávy a čaju. Lukáš Kello ešte založí oheň na grilovačku a už sa schádzajú prví susedia... a naše deti. Teším sa a dúfam, že pekné počasie, zvedavosť a záujem o spoločné priestranstvo vytiahnu von aj rodičov. Super, nesklamali ma. S úsmevom na tvári ich vítam a pozývam ich k lavičkám.
Akademická štvrťhodinka meškania sa natiahla na 30 minút, ale nevadí. O 9,30 už sedí cca 20 susedov na lavičkách a ja ich môžem privítať na našom prvom plánovacom stretnutí. Martina Paulíková spolu s Ing. arch. Karolínou Mikovou vysvetlili všetkým zúčastneným zámer nadácie Ekopolis. O čo ide? Nadácia poskytuje každoročne 5 500 eur vybraným mestám na obnovu komunitného života, života v susedstve a teda aj na obnovu napr. oddychovej zóny, či skultúrnenie ihriska. Tým sa napĺňa hlavná myšlienku projektu „Oživiť vzťahy v komunite“. Druhou podmienkou je práve plánovanie takýchto priestorov spoločne s jeho užívateľmi.

Neverím vlastným očiam.

Po krátkej prednáške moji susedia berú do rúk ceruzky, plániky a živo diskutujú o novej zeleni, lavičkách pre seniorov, preliezkách pre deti.... Obďaleč ich sleduje Ing. arch. Patrik Juríček, ktorý zhodnotí naše diela a vytvorí konečnú verziu obnoveného priestranstva. Každý, koho zaujíma naše okolie, chcel niečím prispieť, dokonca jedni moji susedia - bratia, prispeli na obnovu ihriska aj finančne. Týmto by som im chcela veľmi pekne poďakovať.

Výsledok tohto nádherného sobotného dňa...

...je vidno už okolo 12,00. Uvarilo sa 5-6 kanvíc kávy, ugrilovalo sa asi 80 kusov klobás a špekáčiek, zjedli sa tri plechy koláčov, deti preskákali všetky disciplíny a mohli byť odmenené. No najdôležitejšie je, že na stoloch sú 4 seriózne projekty plné nápadov, od ohniska s altánkom, až po basketbalový kôš.
Sobota 7.máj je pre mňa jedným z najkrajších dní, vďaka vám susedia, i vďaka úžasným organizátorom, v ktorých som našla nových priateľov. Teraz nás čaká už len posledná, no najťažšia úloha. Naše plány zrealizovať pri spoločných brigádach. Pevne verím, že nadšenie a chuť niečo zmeniť nás opäť dá dohromady a ja nebudem musieť sama stáť bezradne na ihrisku.


Soňa Kohútová, zástupkyňa obyvateľov vybranej lokality na ul.29 augusta


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka