Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

DEKD a súťaž HAIKONY 2019

V rámci Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Handlovej si zasúťažte s „HAIKONY“

HAIKONY 2019 DEKD hlavný_plagát_dekd_2019.jpg

Tak ako po minulé roky, aj tento rok sa Handlová zapája do Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD). Tohtoročnej témy Umenie a kultúra sa handlovská samospráva zhostila aktivitami, ktoré vznikli spoluprácou viacerých subjektov zo súkromnej, štátnej, občianskej i verejnej sféry. Počas mesiaca september sa majú na čo tešiť návštevníci i Handlovčania. Umenie a kultúru nájdete v Handlovej v Ľudových piesňach v obrazoch v banskom múzeu a v súkromnom múzeu Jána Procnera, v sakrálnom umení v Kostole sv. Kataríny, v kráse uhlia na trase turisticko-náučného chodníka, vo výstavke multikultúrneho mesta v rámci Dňa otvorených dverí  v Kartpatsko-nemeckom spolku a v neposlednom rade v súťaži „HAIKONY“. Súťažné podmienky HAIKONY nájdete po kliknutí sem. Vyberte si z ponuky na mesiac september.

Ľudové piesne v obrazoch, 1. augusta – 30. septembra 2019

Slovenské banské múzeum v Handlovej, SNP 25

Za sprievodu baníckych piesní od Janka Procnera si môžete pozrieť prezentáciu obrázkov od autora Igora Lackoviča s ľudovými pesničkami. Ponuku SBM si môžete pozrieť na stránke www.muzeumbs.sk/sk/handlova. Ponuka platí pre jednotlivcov aj školy. Prosíme o nahlásenie účasti vopred: elektronickou poštou na adresu sbm.handlova@muzeumbs.sk, alebo telefonicky na číslach 046/5423 973, 0903 411 011.

Umenie a zážitok v súkromnom múzeu, 13. septembra – 27. septembra 2019,

Súkromné múzeum Ul. Gagarina 14, Handlová

Ján Procner je handlovský umelecký rezbár, pesničkár a  zahrá na hudobné nástroje s názvom trombity. Rozprávanie o baníctve ústami Jána Procnera v súkromnom múzeu bude aj o drevorezbách a príbehoch ich vyrezávania. Vstup voľný! Prosíme o nahlásenie účasti na tel. číslo: 0908 554 199

Výstava sakrálneho umenia

16. septembra - 30. septembra 2019 od 14.10 h do 16.30 h v pracovné dni

Farský kostol sv. Kataríny, Nám. baníkov

Prezentácia maľby na pôvodné drevo z handlovského kostola a vitráže. Sakrálne umenie a predstavenie regionálnych umelcov. Vstup voľný!  Prosíme o nahlásenie účasti na tel. číslo: 0908161909

Prejdite sa po handlovskom Turistisko—náučnom banskom chodníku

16. septembra – 29. septembra 2019

Prechádzkou turistickým chodníkom sa zoznámite s činnosťami spojenými s ťažbou uhlia v Handlovej ako i faunou a flórou blízkeho okolia. Trasa: stredne náročná 5 - 6 hodín, dĺžka:  9,5 km, 13 stanovísk, ktorých súčasťou sú dve oddychové zóny—Tri studničky a Jedna studnička. Dostupnosť, prepojenosť: počas   celého   roka,  zelená turistická značka,  možnosť prejsť  po  žltej  turistickej  značke  na vrchol  Malého Griča alebo po červenej na Veľký Grič s peknými vyhliadkami na Handlovú. Každý účastník si môže vykopať handlovské uhlie pri stanovisku číslo 6. Výchoz sloja. Vstup voľný! V prípade potreby sprievodcu, prosíme o dohodnutie termínu s Handlovským banícky spolkom, o. z. na tel. čísle: 0915165608.

Deň otvorených dverí v Karpatskonemeckom spolku alebo čo viete/neviete o svojom meste

18.  septembra 2019 od 9.00 h - 19.00 h, Dom Karpatskonemeckého spolku, Poštová 350

Spolok si pripravil tento rok krátke predstavenie jazyka našich predkov. Podujatie  pre každého, kto sa chce veľa dozvedieť o histórii mesta Handlová v múzejnej expozícii Heimatstube, prostredníctvom dvojjazyčnej panelovej prezentácie o histórii nemeckej obce od založenia v 14. storočí až po multikultúrne banícke mesto. Expozícia je doplnená jedinečnými trojrozmernými zbierkami. Harmonogram: od 9.00 h do 10.00 h pre materské školy, od 10.00 do 13.00 h pre základné školy, od 13.00 do 15.00 h pre stredné školy a verejnosť od 16.00 h do večerných hodín pre všetkých milovníkov histórie a jeho najbližšieho okolia, predstaviteľov mesta, poslancov, predsedov spolkov, členov Karpatskonemeckého spolku a všetkých čo milujú naše mesto. Vstup voľný! Prosíme o nahlásenie účasti na tel. číslo: 0905 863 283 alebo osobne v Dome stretávanie spolku.

Súťaž HAIKONY – Handlovské ikony

9. septembra – 30. septembra 2019

Súťaž mesta Handlová zameraná na poznanie mesta a jeho architektonických stavieb stvárnených  v nových grafikách. Súťaž HAIKONY – handlovské ikony zameria pozornosť žiakov MŠ, ZŠ,  SŠ a verejnosti na 12 ikonických stavieb mesta, ktoré graficky spracoval akademický architekt Rastislav Nemec. Súťaž je určená pre škôlkarov, žiakov všetkých základných a stredných škôl na území mesta Handlová a tiež verejnosť (členovia voľnočasových zariadení, záujmové združenia, jednotlivci a skupiny). Kategórie: Súťažte v handlovskej materskej škôlke  - Kreslíme, fotíme sa a tvoríme našu predstavu o handlovských „HAIKONY“, Súťažte v handlovskej základnej škole - Spoločenské a iné hry s „HAIKONY“, Súťažte v handlovskej strednej škole -Klip, spot, video aby „HAIKONY“ čo najviac ľudí videlo! Handlovčania, súťažte sa nami! Podrobnosti na www.handlova.sk. Kontakty pre zasielanie fotografií a informovanie o „HAIKONY“ pre všetkých: haikony@handlova.sk.

DEKD: Podujatie ktoré vzniklo z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie. Koná sa každý rok v mesiaci september v 49 štátoch Európy. Základným cieľom DEKD je prehĺbiť záujem občanov Slovenskej republiky o kultúrne dedičstvo a jeho ochranu, zvýšiť kultúrnu identitu národa cez sprístupnenie bežne neprístupných pamiatok, bežne prístupných pamiatok „v inom svetle“, organizáciu seminárov, prednášok, výstav, turistických aktivít, súťaží a hier súvisiacich s historickým prostredím a jeho hodnotami. Cieľom je aj posilnenie povedomia o kultúrnom dedičstve našej republiky v európskom kontexte cez ponúknutie vybraných podujatí aj pre zahraničných návštevníkov.

 


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka