Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

HISTÓRIA

Od histórie po súčasnosť gymnastiky v Handlovej

Tradícia športovej gymnastiky v našom meste siaha ešte do obdobia pred 2. Svetovou vojnou, kedy sa gymnastika cvičila v rámci Robotníckych telovýchovných jednôt a Sokola. S gymnastickým športom sa spája mnoho mien vynikajúcich trénerov a funkcionárov ako napríklad: Ján Pukač, Štefan Kalman, Milan Pukač, Jozef Tončko.

Oficiálne sa oddiel športovej gymnastiky spomína od 23. júna 1969, kedy sa stal súčasťou novovzniknutej telovýchovnej jednoty – TJ Plameň pri DPaM. Jej prvým predsedom sa stal Milan Pukač, ktorý bol zároveň aj predsedom oddielu športovej gymnastiky do roku 1980. Na dva roky sa stala predsedníčkou oddielu ŠG Štefánia Kalmanová a od roku 1982 až po súčasnosť je predsedníčkou oddielu ŠG Mária Kotríková. Od roku 1969 do roku 1974 sa v oddiely pracovalo iba s chlapcami. Medzi najúspešnejších pretekárov patrili: Mikuláš Pukač, František Bubniak, Pavel Janík, Ján Almáši, Emil Kováč, Pavel Prokein, Karol Bajan. Emil Kováč v roku 1971 na Majstrovstvách Československa obsadil 3. Miesto v akrobacii.

Po roku 1974 sa gymnastike začali venovať aj dievčatá. K trénerovi Milanovi Pukačovi sa pridali ďalší nadšenci pre tento šport – Eva Bubniaková, Štefánia Kalmanová. Z tohto obdobia sú známe mená gymnastiek: Andrea Oravcová, Naďa Miškovičová, Anna Šutovská, Dana Červenáková, Anna Cibulková. Dievčatá obsadzovali v rámci okresu, kraja a Slovenska popredné umiestnenia. V rokoch 1978 – 1980 sa oddiel ŠG zúčastňoval Majstrovstiev Slovenska v skokoch na trampolíne. V roku 1978 sa majstrom Slovenska stal Ján Almáši a v roku 1980 Dana Červenáková. Do roku 1991 nastala pauza a v roku 1994 sa stala majsterkou Slovenska Monika Uramovská. Posledný raz oddiel ŠG reprezentovala v roku 1994 Jarmila Žišková mladšia a taktiež získala titul majsterky Slovenska.
V roku 1990 bolo zriadené Školské športové stredisko (ŠŠS) pri ZŠ Morovnianska cesta, ktoré malo 2 oddelenia.

V rokoch 1990 – 1994 v ŠŠS pracovali trénerky Mária Kotríková a Štefánia Kalmanová. Od roku 1994 Štefániu Kalmanovú vystriedala Anna Pukačová. V tomto zložení ŠŠS – ŠG pracovalo až do ukončenia činnosti v roku 2005.

Najväčším doterajším úspechom bol postup pretekárky Dany Pastvovej do Tréningového strediska mládeže v Detve v roku 1993.

Po ročnom pôsobení u trénera Jána Žifčáka bola preradená do Vrcholového strediska v Detve, kde pôsobila ďalšie 2 roky. V roku 2001 bola promovaná na Univerzite M. Bellu v Banskej Bystrici na trénerku ŠG. V rokoch 1994 – 1995 sa prebojovala Lucia Pukačová do užšieho výberu talentovanej mládeže Slovenska. Vo výbere zotrvala iba rok. Na jej výkonnosti sa odrazili materiálne podmienky oddielu, ktoré nezodpovedajú reprezentačnému štandardu. V roku 1993 prestúpil oddiel ŠG z TJ Plameň do TJ Sokol Handlová.

Mária Kotríková, jún 2009


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka