Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Handlovská dolina sa predstavuje

Vitajte v krásnom kraji medzi horami.

 

Vitajte v regióne Handlovskej doliny. Sídla, ktoré môžete navštíviť, ležia v Handlovskej kotline, vo východnej časti okresu Prievidza (Trenčiansky kraj). Tiahne sa poriečím Handlovky. Na severovýchode kotlinu ohraničuje prevažne dolomitová a vápencová južná časť pohoria Žiar. Na východe a juhovýchode ju lemujú Kremnické vrchy, na západe a juhozápade je sopečné pohorie Vtáčnik.
Hospodárskym a správnym centrom územia je mesto Handlová. Bola založená v roku 1376. Poľnohospodársky charakter pôvodného, prevažne nemeckého obyvateľstva, zmenilo v 20. storočí priemyselné využívanie ložísk hnedého uhlia. Dnes je Handlová moderným mestom, s rozvinutým banským, energetickým a strojárskym priemyslom. Prekrásna parková výzdoba patrí k najkrajším na Slovensku. K historickým pamiatkam patrí pôvodne gotický kostol sv. Kataríny, kostol Dobrého pastiera na Hornom konci a kostol v Novej Lehote.
Obce v rámci Združenia obcí Handlovskej doliny majú bohaté ľudové tradície. Na ne nadväzujú folklórne súbory v Chrenovci – Brusne a Veľkej Čausi. Tradície domácich remesiel dnes ožívajú v rukách ľudových umelcov. Pôvodnú zástavbu charakterizujú zachované domce a kamenné sýpky v Malej Čausi a Jalovci. K pamiatkam historického významu patria pôvodne gotické kostoly – Panny Márie v Ráztočne a sv. Michala archanjela v Chrenovci – Brusne, zaujímavá je drevená zvonica v Lipníku.
Prírodné danosti Handlovskej doliny sú veľmi priaznivé pre rozvoj rekreácie a turizmu. Stredisko športu Remata v katastri obce Ráztočno ponúka komplexné služby pre letné i zimné športy. Prekrásna príroda je predurčená na turistické vychádzky a cyklotúry. Lákadlom sú záhadné kamenné gule v Chrenovci – Brusne, chránené lipy vo Veľkej Čausi a sekvoja v Handlovej, časť Nová Lehota. Tak neváhajte a vyberte sa objavovať krásy tohto kraja!


 

Stručne o jednotlivých obciach, ktoré sú v našom Mikroregióne

 - Chrenovec –Brusno – počet obyvateľov : 1320, prvá písomná zmienka :
     1243 (Chrenovec), 1244 ( Brusno)
- Lipník – počet obyvateľov: 490, prvá písomná zmienka: 1355
- Malá Čausa – počet obyvateľov: 615, prvá písomná zmienka : 1358
- Veľká Čausa – počet obyvateľov: 400, prvá písomná zmienka: 1430
- Jalovec – počet obyvateľov: 560, prvá písomná zmienka: 1430
- Ráztočno – počet obyvateľov: 1270, prvá písomná zmienka: 1429
- Handlová – počet obyvateľov: 18 000, prvá zmienka : 1376 (Handlová), Morovno(1553), Nová  
  Lehota ( 1487)

 

Handlovská dolina

Pohľad na Handlovskú dolinu

Pohľad na Handlovskú dolinu

Handlovská dolina

Handlovská dolina


 

Ďalšie fotogalérie


dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka