Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Deň bielych ruží 2018 Handlová

Vyberte sa s bielou ružou do Handlovej

Plagát Deň bielych ruží Handlová10. august je zapísaný v slovenskom kalendári ako pamätný deň - Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky. Tento pamätný deň reaguje najmä banícku tragédiu, ktorá sa udiala 10.8.2009 v bani Handlová. Pri výkone svojho povolania zahynulo 20 baníkov a záchranárov. Každoročne si tento pamätný deň v Handlovej pripomína pietnou spomienkou pri Pamätníku baníkom viac ako stovka zástupcov mesta, Národnej rady Slovenskej republiky, vlády Slovenskej republiky, predstaviteľov samospráv, inštitúcií a verejnosť. Pamätný deň si v Handlovej pripomínajú po ôsmykrát ako Deň Bielych  ruží.

Deň bielych ruží si budú v Handlovej pripomínať v piatok 10. augusta 2018 pri Pamätníku baníkom na Ul. 29. augusta. Handlová sa stáva nositeľkou myšlienky tohto pamätného dňa, ktorý je výnimočným v kolorite spoločenského života, odlišným od ostatných pamätných dní Slovenskej republiky v meste. Handlová je spätá s priemyselnou ťažbou uhlia od roku 1909 a na jej území sa nachádza najstaršia hnedouhoľná baňa na Slovensku.

Mesto Handlová chce zanechať odkaz pre všetkých, aj okoloidúcich

Pristavte sa v piatok 10. augusta 2018 pri Pamätníku baníkov na Ul. 29. augusta v Handlovej, ktorý si ľudia spontánne vybrali v roku 2009 ako miesto piety a spomienky. Položením bielej ruže vzdáte úctu baníkom aj z iných miest, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania v baniach na celom Slovensku. Pamätník je prístupný z hlavnej cesty I/9  v Handlovej a je možné pristavenie aj pre motorizovanú verejnosť.

Tradičný program Dňa bielych ruží v Handlovej

Na Kostole sv. Kataríny sa o 9.30 h rozozvučia na 5 minút zvony, ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí z 10.8.2009. Počas celého dňa môžu pozostalí verejnosť, delegácie, položiť k pamätníku bielu ružu. Večer o 18.00 h sa bude konať stretnutie pri pamätníku za účasti, vedenia mesta a ďalších delegácií, členov Handlovského baníckeho spolku a verejnosti. (aj tento rok sa očakáva účasť predstaviteľov NR SR resp. vlády SR)

Za symbol tohto dňa  boli v Handlovej vybrané biele ruže

Biela ako farba nevinnosti, zelené lístky - farba nádeje, že sa takáto tragédia už nikdy nestane. Pamätník baníkom na Ul. 29. augusta v Handlovej bude preto jeden deň v roku ovenčený bielymi ružami. Rok po tragédii (2010) bola osadená pri pamätníku pamätná tabuľa, ktorú vytvoril Handlovčan akademický maliar Rudolf Cigánik. Deň obetí banských nešťastí SR sme si po prvýkrát pripomenuli v histórii  Slovenska v roku 2011. V tento pamätný deň si Slovensko pripomína viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území.

O Pamätnom dni Slovenskej republiky – Dni obetí banských nešťastí

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky na svojom rokovaní dňa 26. 10.2010 schválili návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č.241/1993 Z.z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších predpisov, na vyhlásenie pamätného dňa - 10. august Deň obetí banských nešťastí. Návrh podporilo z prítomných 136 poslancov 129, pričom siedmi sa zdržali a jeden poslanec nehlasoval. Žiadny z poslancov tento pamätný deň nespochybnil a nezahlasoval proti. Zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2011. Predkladaný návrh zákona podporili a iniciovali najmä Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska, ktoré zastrešuje 14 stavovských združení, Slovenská banská komora, Slovenská banská spoločnosť, Odborový zväz pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu a banské mestá Handlová, Prievidza, Pezinok, Banská Štiavnica, Spišská Nová Ves, Rožňava, Veľký Krtíš.  

Spracovala Mgr. Jana Paulínyová,  Odd. komunikácie MsÚ Handlová, mobil: 0908 342 616, jana.paulinyova@handlova.sk, www.handlova.sk


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka