Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Čo všetko sa nám podarilo v terénnej sociálnej práci

 

Bezdomovci, ktorí našli cestu do handlovskej nocľahárne

 

V decembri 2008 Mesto Handlová začalo po prvýkrát poskytovať svojím občanom novú sociálnu službu, a to ubytovaním počas zimného obdobia v nocľahárni, ktorá sa nachádzala v budove Jazmín n.o., na Partizánskej ulici. Nocľaháreň je zariadenie pre občanov bez prístrešia, ktorí sú ťažko prispôsobiví a počas zimy sa stávajú najohrozenejšou skupinou, lebo často im nie je možné poskytnúť pomoc umiestnením do zariadení v už existujúcej sieti. Najčastejšou príčinou je závislosť na alkohole a neschopnosť prispôsobiť sa režimu v zariadení.
V našom meste sa závažným problémom stávajú dlhodobo závislí bezdomovci, ktorí potrebujú pomoc zvonku, lebo sa sami už nedokážu zaradiť do spoločnosti. Proces resocializácie bezdomovcov je ťažká a dlhodobá záležitosť.
Naši bezdomovci si veľmi rýchlo našli cestu do nocľahárne. Dobrou osvetou terénnych sociálnych pracovníčok sa správa o zriadení nocľahárne veľmi rýchlo rozšírila medzi občanmi, ktorí žili na ulici a boli bez prístrešia.
Pôvodne bolo plánované prevádzkovať nocľaháreň v období od 01.12.2009 do 28.02.2009. Nakoľko nepriaznivé a mrazivé počasie pretrvávalo aj v mesiaci marec bola prevádzka nocľahárne predĺžená do 31.03.2009. Nocľaháreň bola otvorená denne od 19.00 hod. do 07.00 hod. nasledujúceho dňa.
Pre potreby klientov nocľahárne boli zabezpečené vojenské poľné nosidla, deky a hygienické vrecúška. V prevádzke bola kúpeľňa a WC. Denne sa zabezpečovalo vykurovanie v troch miestnostiach. Klienti, ktorí chceli využiť možnosť prenocovať v nocľahárni museli sa prispôsobiť prijatému vnútornému domovému poriadku. Pri vstupe musel klient absolvovať hygienickú očistu a zaplatiť si poplatok 1,-€ za noc. Za uvedený poplatok klienti dostali na zahriatie teplú polievku, pečivo a čaj. V prípade potreby dostali aj čisté oblečenie. Pri zriaďovaní a prevádzke boli terénne sociálne pracovníčky sociálneho oddelenia Mesta Handlová, Alžbeta Orthová TSP a Janka Pavlíková ATSP, ktoré aj vykonávali kontroly priamo v nocľahárni a boli nápomocné pri riešení rôznych problémov klientov. Počas celého obdobia možnosti prespávať v nocľahárni využilo až 22 občanov.
Ako sa blížil dátum ukončenia prevádzky nocľahárne, všetci sa vyjadrovali, že táto pomoc od mesta im pomohla prekonať krízovú situáciu (predchádzajúcu zimu museli cez mrazivé dni a noci byť vonku a nemali sa kde zohriať), v ktorej boli a hodnotili ju veľmi pozitívne. Zároveň však boli smutní, že im táto pomoc mesiacom marec končí.


V Handlovej dňa 04.05.2009.


Vypracovala: Janka Pavlíková, ATSP


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka