Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Cesta rozprávkovým lesom, 23.jún 2018

Ako sa robí Cesta rozprávkovým lesom sa chodili učiť do Handlovej

Koláž foto Gross

Fotogalériu nájdete po kliknutí na obrázok alebo na túto linku

Rodinné podujatie sme organizovali v Handlovej po štyridsiatykrát a kvôli dažďu bude mať pokračovanie pre štyridsiatnikov a tých, ktorí stáli pri jeho zrode. Podujatie, závislé na počasí, vždy vzbudzuje diskusie u organizátorov, návštevníkov. Napasovať napríklad tohtoročných 195 účinkujúcich a organizátorov na iný deň je poriadna fuška a predpovede počasia na iný termín boli podobné. Preto vďaka, milí návštevníci, ktorí ste prišli. Bolo vás presne 1475 a okrem jednej skupinky, ktorá do lesa vstúpila niečo po 13.00 h, ste všetci videli a zažili Cestu rozprávkovým lesom. Potom začalo pršať, pršalo hodinku a zase bolo slnko. Iba tráva ostala mokrá a cesta zablatená.

V sobotu 23. júna 2018 sa od 10.00 h začala lúka na Jednej studničke plniť rodinami. Prilákal ich 40. ročník Cesty rozprávkovým lesom, ktorý u organizátorov zľudovel pod skratkou CRL. Táto skratka, namaľovaná v šípke na cestách, vás priviedla do rozprávkového lesa už z námestia. Prvý vstup do lesa bol o 10.30 h, posledný o 13.00 h a okrem rozprávkovej cesty lesom ponúkla lúka na Jednej studničke atrakcie a hry. O 12:40 h sa pódium malo zaplniť štyridsiatnikmi a tými, ktorí stáli pri zrode podujatia. Program sa trochu posunul a stretnutie prerušil dážď. Rozprávkoví jubilanti  nebuďte smutní, pretože si to vynahradíme na Vatre zvrchovanosti, v piatok 13.7. 2018 v Handparku. Týmto srdečne pozývame. Danka a Janka na pódiu nestihli vyrozprávať svoj zaujímavý príbeh, ale rodinka Gričových a Hniliakových sa predviedla na tému triedenia odpadu.

Cesta rozprávkovým lesom sa v Handlovej organizuje dlhé roky vďaka ľuďom, ktorí jej verili od počiatku. Verili a veria dodnes, že spojenie rodiny s prírodou a zábavou je výborným nápadom a na začiatku im verilo každý rok aj tritisíc návštevníkov. Možno preto, že nikto taký čarovný les v našom okolí nikdy neorganizoval a viac sa chodilo do prírody. Pozrite si mená, ktoré boli pri jeho zrode a ak vám niektoré chýba, alebo ste sa nenašli, prosíme, príďte medzi nás.

Prvé tri roky organizovali podujatie turisti, spomeňme tu za nich Imricha Izáka a Petra Paulíka a bola to turistická trasa na Tri studničky. Aby stúpol záujem o turistiku, išlo sa pešo z mesta do lesa, kde vedúce vtedajších školských družín pripravili súťaže pre deti. Potom od roku 1981 sa konal pod záštitou Domu detí a mládeže v Handlovej  (dnes CVČ) v spolupráci s TJ Plameň pri DDaM. Na organizácii CRL sa podieľa od roku 1983 Mária Soláriková, riaditeľka CVČ. Vlastne CVČ bolo ako hlavný organizátor takmer 30 rokov. Neskôr, keď sa  redukoval počet zamestnancov v CVČ, toto odovzdalo "hlavné žezlo" Jozefovi Ondrišovi – vtedajšiemu predsedovi Komisie kultúry pri MsZ, ktorý v spolupráci s CVČ a domom kultúry, ktorý viedol Jozef Suchý, pokračovali. Organizátorská taktovka tohto rodinného podujatia ostala v rukách Domu kultúry mesta Handlová pod vedením Jarmily Žiškovej a dom kultúry sa postupne obklopil vzácnymi a nenahraditeľnými dobrovoľníkmi, občianskymi združeniami. Podľa slov Márie Solárikovej: „Na väčšine ročníkov sa v rámci cesty lesom podieľali okrem mojich kolegýň hlavne Jozef Suchý, Mária Judická, Marta Švecová, Arpá Koszta, Aťo Horváth, Miroslav Silný a Ján Lenč – Král lesa, ktorí bezplatne pripravovali a obhospodarovali svoje stanovištia (Kubko a Maťko, Chrobák Truhlík...). Celé roky nám zadarmo robila ježibabu Anna Balážová. Na prvých asi 10 ročníkoch (po tých troch turistických) bola celá organizácia CRL na Hildegarde Radovskej a Darinke Šafárikovej, ktorá od roku 2003 (naše CVČ prešlo pod mesto) pomáhala z pozície mesta zháňať sponzorov na toto podujatie, robila každý rok obložené žemle pre celý organizačný štáb (zhruba 100 ľudí) a varili guláš. Naša Žofka Martišová (pozn. dnes 103 ročná dáma, Čestná občianka mesta) priamo v lese pražila lokše a varievala v kotline guláš.“

O zábavu sa na okrúhlom ročníku CRL postarali Divadelná spoločnosť Prievidza, tanečné a hudobné vystúpenia handlovských tanečných škôl DAZYA a VOLCANO, SAULE – bublinová a balónová show, Vranovské chodúľové divadlo, Handlovský kynologický klub, Centrum voľného času Handlová, Slovenské banské múzeum - expozitúra Handlová, Detský a mládežnícky parlament mesta Handlová, Základná umelecká škola Handlová (ZUŠ) – literárno dramatický odbor pod vedením Kataríny Dupkalovej, Základná škola Ul. Školská s chutným občerstvením,  handlovskí hasiči. Moderovania sa zhostili Branislav Čukan a Ján Chobot, ktorý sa postaral aj o hudobnú produkciu. Nechýbalo občerstvenie. Fotogalériu si pozrite na www.handlova.sk, v sekcii O Handlovej.

PS: Do Handlovej sa prišli učiť ako robiť rozprávkový les možno z dvadsiatich iných miest a pani Pavlíková napiekla na prvú cestu 500 perníkov. Výška prvého vstupného boli 3 koruny a prvý guláš sa varil na obyčajných plynových varičoch. Na začiatku cesty „Cesty rozprávkovým lesom“ bola organizácia podujatia podľa prvých organizátorov príjemne stráveným časom aj napriek tomu, že to robili zadarmo a "na kolene". 

JP


 

Cesta rozprávkovým lesom

Plagát CRL 2018 Handlová

Na úvod pár technických poznámok - prosíme venujte nám pozornosť:

Milí návštevníci, podujatie Cesta rozprávkovým lesom je dokumentované na spravodajské účely. Nie je možné pýtať sa každého z vás, či súhlasíte, aby ste boli na záberoch. Preto vás informujeme vopred a veríme, že ostanete s nami. Informácie nijakým spôsobom nezneužijeme. Všetky podrobnosti o ochrane vašich údajov nájdete  v Zákone č.18/2018 o ochrane osobných údajov (prísnejšie pravidlá ochrany osobných údajov poznáte aj pod skratkou GDPR). Viac aj na tejto stránke po kliknutí sem.

Milí návštevníci, aby ste našli cestu k Ceste rozprávkovým lesom, sledujte už od handlovského námestia tieto značky (CRL - Cesta rozprávkovým lesom)

Značka CRL Handlová je značka, ktrá vás dovedie na Cestu rozprávkovým lesom

Ako sa robí Cesta rozprávkovým lesom sa chodili učiť do Handlovej. Rodinné
podujatie organizujú Handlovčania po štyridsiatykrát a verejne pozývajú tých,
ktorí stáli pri jeho zrode

V sobotu 23. júna 2018 sa od 10.00 h sa na lúke na Jednej studničke bude konať 40. ročník podujatia Cesta rozprávkovým lesom. Handlová pozýva prvých organizátorov, deti, rodičov a starých rodičov a všetkých štyridsiatnikov. Prvý vstup do lesa bude o 10.30 h, posledný o 13.00 h a okrem rozprávkovej cesty lesom ponúkajú organizátori lúku plnú atrakcií a hier. O 12.40 h by sa pódium malo zaplniť 40tnikmi a tými, ktorí stáli pri zrode podujatia.

Cesta rozprávkovým lesom sa v Handlovej organizuje už niekoľko rokov pod organizátorskou taktovkou Domu kultúry mesta Handlová. Prípravy vrcholia v piatok 22.6.2018, kedy sa na lúke na Jednej studničke pripravia stanoviská s hrami a atrakciami, pódium pre účinkujúcich. Okrúhle ročníky vždy tak trochu aj rekapitulujú. Keďže handlovská Cesta rozprávkový lesom sa organizuje 40 rokov, pár zaujímavostí o podujatí:

  • do Handlovej sa prišli učiť ako robiť rozprávkový les možno z dvadsiatich iných miest,
  • pani Pavlíková napiekla na prvú cestu 500 perníkov,
  • výška prvého vstupného boli 3 koruny,
  • prvý guláš varili na obyčajných plynových varičoch,
  • z pôvodnej prechádzky lesom sa stalo podujatie, ktoré má tradičné tri zložky – cestu lesom, atrakcie, pódiový program,
  • podujatie podporujú firmy nielen z mesta a ich zoznam je vždy súčasťou výzdoby pódia,
  • na podujatí spolupracujú všetky mestské organizácie,
  • na podujatí pracuje každoročne približne 70 dobrovoľníkov za desiatu a guláš. Spolu aj s účinkujúcimi je to približne 120 ľudí.
  • každoročne les navštívi viac ako tisícka návštevníkov.

O zábavu sa postará divadlo, tanečné a hudobné vystúpenia, balónová show, ZOO Bojnice, kynológovia, Centrum voľného času Handlová, Slovenské banské múzeum - expozitúra Handlová, Detský a mládežnícky parlament mesta Handlová a samozrejme bude aj dobrá hudba a občerstvenie. Kto príde, stretne tento rok rodinku Gričových a Hniliakových. Ak ich nepoznáte, príďte sa zoznámiť! I keď pršať nebude, trochu sa ochladí, preto si neváhajte zobrať aj teplejšie oblečenie. V prípade nepredpokladanej zmeny počasia bude náhradný termín podujatia 5.7.2018. Ak majú návštevníci obavy, či trafia na handlovskú Jednu studničku, nemusia sa báť. Cestu k 44. ročníku Cesty rozprávkovým lesom určite nájdu vďaka označenou, ktoré sa pre nich pripravuje už z centra mesta.
Vstupné je symbolické 1 €.

Pódiový program 40. ročníka Cesty rozprávkovým lesom v Handlovej
10.00 – 11.00 Súborček - folklórny súbor ZUŠ Handlová
11.00 – 11.30 Tanečná skupina Volcano
11.30 – 12.00 Tanečná skupina Dazya
12.00 - 12.30 Reprodukovaná hudba a hry na pódiu
12.40 – 13.00 Zraz štyridsiatnikov a tých, ktorí stáli pri zrode Cesty rozprávkovým lesom
13.00 – 14.00 Vranovské chodúľové divadlo
14.00 – 15.00 Danka a Janka - divadlo

Saule - balónová show po celý čas pre vás.


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka