Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Deň bielych ruží 2019 Vytlačiť
 

Dňa 10. augusta 2019 sme si pripomenuli smutné desiate výročie tragédie v bani Handlová. Deň bielych ruží si každoročne pripomíname položením bielych ruží k pamätníku baníkov na ulici 29. augusta v Handlovej. V prípade, že ste nemali možnosť sa tejto pietnej spomienky zúčastniť, ponúkame Vám možnosť prečítať si príhovor pani primátorky mesta Handlová ako aj premiéra SR. 

 

Príhovor primátorky mesta Handlová Mgr. Silvie Grúberovej ku Dňu bielych ruží 2019:

"Vážení prítomní, v pondelok 10. augusta 2009 sa začal zvyčajný pracovný týždeň.

Netušili sme, že sa nám začal odrátavať čas smútku. A že prichádzajú ťažké dní, týždne, mesiace... 

Po desiatykrát stojíme na mieste, ktoré vzniklo vďaka handlovským baníkom. Členovia Handlovského baníckeho spolku v spolupráci s mestom a baňami premiestnili v roku 2009 sochu Baníka, pred ktorou stojíme, sem, do malého parčíka. Aby pripomínal prácu baníkov v Handlovej, a ich súdržnosť, z roku 1917, keď spojili svoje sily a ukázali, aká náročná a nedocenená je ich ťažká práca. Práve inštalácia pamätníka baníkom mala byť v roku 2009 slávnostne predstavená verejnosti na oslavách storočnice handlovskej baníckej práce. Napokon sa toto miesto nestalo miestom osláv, ale miestom žiaľu.

Vraciam sa, ako rodená Handlovčanka v mysli späť k augustovému dňu. Bola som tu a cítila atmosféru, do ktorej sa Handlová postupne ponorila. Neveriacky a so skráteným dychom sme si postupne pripúšťali, že je to pravda. Že pri výkone svojho povolania prišlo o život jedenásť záchranárov a deväť baníkov. Priali sme si počuť správu že to tak nie je, že osud to takto nezariadil... 

Spomínam na atmosféru, ktorá počas niekoľkých hodín, v hlbokom smútku, spojila Handlovčanov doma i v zahraničí, Slovákov a krajiny s baníckym priemyslom. Ľudia začali spontánne chodiť na toto miesto, zapaľovali sviečky a cítili potrebu byť v tejto chvíli spolu.

A zároveň nám táto tragédia ukázala, čo je, a verím, že navždy ostane v nás. Vzájomnú podporu, prejavy ľudskosti, spolupatričnosti, ochoty pomáhať, súcitiť. 

Vážení vzácni hostia, banícke spoločenstvo, verejnosť, sme poctení, že ste dnes prišli na toto miesto, ku nám, do našej Handlovej, prejaviť spoluúčasť a podporu. V tejto chvíli moje slová venujem tým, ktorí rozlúčili so svojimi blízkymi, ktorí pracovali v baniach a prišli v nich o to najcennejšie.

Čas nezaplní prázdne miesto na obľúbenej stoličke v kuchyni, nepozhovára sa a nezasmeje, nepohladí a nepritúli. Len nám milosrdne pomôže, naučiť sa žiť s tým, že nám blízky človek chýba a chýba veľmi.

Prihováram sa Vám s vierou, že Deň bielych ruží v Handlovej, Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky, kedy si pripomíname 470 obetí baní v regióne hornej Nitry a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, nebude jatriť Vaše rany, ale bude prejavom toho, že i po rokoch stojíme pri sebe, stojíme pri Vás, aby ste neboli so svojimi spomienkami v tento deň sami. Je ťažké o tom hovoriť, nesmierne ťažké prežiť, o to viac si vážime Vašu silu a tiež prejavy ľudskosti, solidarity a spolupatričnosti každého, kto si uvedomuje význam a odkaz dnešného dňa. Ďakujeme."

 

Príhovor premiéra Slovenskej republiky Ing. Petra Pellegriniho ku Dňu bielych ruží 2019:

"Vážení priatelia, vážení smútiaci pozostalí,

zišli sme sa tu dnes, aby sme si v tento pamätný deň Slovenskej republiky – Deň obetí banských nešťastí, pripomenuli  hrdinstvo 20 obetavých ľudí, ktorí pred desiatimi rokmi zahynuli pri výkone svojho povolania. Stratili to najvzácnejšie a zanechali po sebe nešťastné rodiny. S nimi dnes spomíname na odvážnych ľudí, ktorí zasvätili svoj život náročnému a častokrát rizikovému povolaniu. Za to si zaslúžia náš rešpekt, tichú spomienku a poďakovanie. Zároveň ich rodinám a blízkym, priateľom, vyslovujem z tohto miesta úprimnú sústrasť.

Ani po desiatich rokoch nie je ľahké spomínať na tieto tragické udalosti. Máme na zreteli, že ide o najväčšie banské nešťastie v novodobej histórii Slovenska. Všetci sme pred desaťročím mali možnosť, priam hodinu po hodine sledovať urputný zápas odvážnych mužov s ohňom vo východnej bani, ktorá patrila k najrizikovejším. Tristo tridsať metrov pod povrchom sa rozpútal zápas so živlom, ktorý mal, žiaľ, svoje tragické vyústenie. 11 záchranárov a 9 baníkov, ktorí hasili požiar, sa po následnom výbuchu už nevrátilo k svojim blízkym.

Odvaha týchto mužov zostane navždy zapísaná v našej pamäti a v našich srdciach. Sú pre nás príkladom ľudskej statočnosti, nasadenia v krízových situáciách a ochoty postaviť sa rizikám, ktoré profesný život prináša.

Uvedomujem si, že život 20-tim statočným ľuďom už nemôžeme vrátiť. Čo však môžeme urobiť, je poučiť sa z tejto tragickej udalosti a urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sa už také niečo nezopakovalo. Pretože k dnešnému patrí neodmysliteľne nielen spomienka na obete najväčšieho slovenského banského nešťastia, ale aj úcta voči nesmierne náročnému baníckemu povolaniu a obdiv voči všetkým, ktorí mu zasvätili svoj život.

Skláňam sa pred všetkými chlapmi, ktorí deň čo deň nasadzujú svoje životy a prinášajú obete na svojom zdraví v mimoriadne náročnej práci stovky metrov pod zemským povrchom. Kto nevidel na vlastné oči nehostinné banské prostredie, neskúsil život bez slnečného svetla v stiesnenom podzemnom priestore a necítil sálavé teplo či víriaci sa prach, len ťažko si vie predstaviť, čo všetko obnáša náročný banský chlebík.

Deň bielych ruží v Handlovej má svoju silnú symboliku a nesie jasné posolstvo. Ďakujeme, nezabúdame a veríme, že každý jeden slovenský baník sa už vždy vráti domov k svojej rodine a svojim blízkym."

 

Fotogaléria k podujatiu nájdete po kliknutí sem

 

Deň bielych ruží.jpg

 

 


 
 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka