Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Smutné jazyky. Dokument o živote karpatských Nemcov na Slovensku.Vytlačiť
 

jazyky kopie.jpg

Dokumentárny film o osudoch karpatských Nemcov na Slovensku Smutné jazyky /Sprechen Sie Karpatendeutsch?/, „Hovorí o ľuďoch, ktorí žijú vo svojej vlasti, ale nijakú vlasť nemajú“, povedal germanista Jozef Tancer. Film prichádza do handlovského kina Baník a premietať sa bude štvrtok 17. januára 2019 o 16.00 h. Hodinový dokument bude v závere doplnený diskusiou so scenáristkou a režisérkou pani Annou Gruskovou a germanistom a spoluautorom scenára Jozefom Tancerom. Dokument je primárne určení pre študentov a mladých ľudí, ktorí sa zoznámia s osudmi karpatských Nemcov na Slovensku, o ich prínose pre dnešné Slovensko, ale aj o iných stránkach spolužitia a osude karpatskej menšiny po skončení 2. svetovej vojny, o čom história dlhé roky mlčala a o čom sa nevyučovalo na školách.

Ako povedala režisérka filmu  Anna Grusková: „Uvedomujeme si, že život nemeckej menšiny na Slovensku bol dlhý čas obmedzovaný najmä na prezentácie folklórneho dedičstva. Len v posledných rokoch môžeme otvorene hovoriť o histórii tzv. karpatských Nemcov, o ich ohromnom prínose pre dnešné Slovensko, ale aj o tienistých stránkach spolunažívania so slovenskými susedmi. Dodnes majú mnohí „naši“ Nemci strach hovoriť. Všetky tie obsiahle a komplikované témy sme sa pokúsili uchopiť cez fenomén jazyka, života aj umierania unikátnych nemeckých nárečí na Slovensku. V jazyku sa skrýva moc, za to, že hovoríte nežiadúcim jazykom, vás môžu aj zabiť. Našou snahou je spoločne s germanistom Jozefom Tancerom sa po filme rozprávať s publikom...“

Dokumentárny film mal premiéru na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet a videli ho návštevníci kín v piatich mestách Nemecka a Rakúska. Dokument Smutné jazyky /Sprechen Sie Karpatendeutsch?/ uvidia diváci v mestách a obciach Slovenska, ako Bratislava, Banská Štiavnica, Chmelnica, Medzev, Trnava, Kežmarok, Nitrianske Pravno, Kľačno, Handlová a ako dúfajú tvorcovia dokumentu osloví nielen školopovinnú mládež, ale aj verejnosť. Dokument Smutné jazyky /Sprechen Sie Karpatendeutsch?/ cez optiku jazykovej situácie približuje ideologicky a kultúrne komplikované a zaujímavé dedičstvo nemeckej menšiny na Slovensku v 20. storočí. Ukazuje aktuálny stav, v ktorom sa nemecká kultúra a nemecké dialekty zo Slovenska po niekoľkých storočiach definitívne strácajú.

Dokument sa tvoril od roku 2015, kedy filmový štáb cestoval Slovenskom a navštevoval územia, kde nemecká menšina žila od 13. storočia, kde pomáhala rozvíjať priemysel, poľnohospodárstvo, zakladala mestá a mestečká. Dokument sa zhotovoval cez nahrávky a filmové dokrútky s cieľom zachovať a prezentovať jedinečné stopy na súčasnom slovenskom území pre zachovanie historickej pamäti na Slovensku. Cieľom dokumentu bolo ukázať krásu odchádzajúcich jazykov a kultúr, ale aj politický rozmer histórie karpatských Nemcov, rozmanitosť ich postojov, jedinečné spomienky, ako aj menej známe postoje spolunažívania so slovenským etnikom. Film je natočený v slovenskom a v nemeckom jazyku, so slovenskými titulkami.

Vstup na premietanie filmu spojený s besedou je voľný!


 
 

dnes je: 27.6.2019

meniny má: Ladislav, Ladislava

webygroup

English version
Úvodná stránka