Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Ľudové pastorely budú znieť v Chrenovci Brusne už túto nedeľu 6.1.2019 v rámci 28.ročníka Dní kolied kresťanov Slovenska Vytlačiť
 

Ilustračné foto z roku 2017

Obec Chrenovec Brusno pozýva v rámci festivalu „Dni kolied kresťanov Slovenska", na koncert ľudových pastorelov, ktorý sa uskutoční v nedeľu 6. januára 2019 so začiatkom pri pamätníku Gašpara Drozda v Chrenovci-Brusne o 13.30 h a následným pokračovaním o 15.00 h v dome kultúry Lipník, kde sa uskutoční záverečné vystúpenie festivalu pod názvom "DAJ BOH ŠŤASTIA TEJTO ZEMI".

O podujatí

Počas uplynulého mesiaca prebiehali vo viacerých mestách a obciach Slovenska adventné vystúpenia v rámci  28. ročníka ekumenického festivalu DNI KOLIED KRESŤANOV SLOVENSKA. Stalo sa tradíciou, že záverečné vystúpenia tohto podujatia sa konajú v regióne horná Nitra. Pripomíname si týmto podujatím významnú osobnosť našich dejín - Gašpara Drozda - učiteľa, organistu, záhradkára, včelára, národovca a autora zbierky chrámových piesní. Program POCTA GAŠPAROVI DROZDOVI sa uskutoční v nedeľu 6. januára 2019 o 13.30 h pri pamätníku Gašpara Drozda v Chrenovci-Brusne. Vo voľnej prírode tu odznejú skladby, ktoré sa zachovali v zbierke ním zapísaných chrámových pastorel v ľudovom podaní folklórnej skupiny Hájiček a destskej folklórnej skupiny Hájiček. Hosťami tohto podujatia budú aj Ľudová hudba Beskyd z Oravskej Polhory, Ľudová hudba Bazalička z Ráztočna, FSk Dúbravka a ĽH Jariabkovci z Veľkej Čause. Pozývame našich občanov uctiť si pamiatku tejto osobnosti, zároveň si vypočuť ľudové pastorely, ktoré sa spievali v chrenovskom kostole pred dvoma storočiami a ľudové koledy našich priateľov. Po spomienke na Gašpara Drozda sa účinkujúci presunú do Lipníka, kde sa o 15.00 h v dome kultúry uskutoční záverečné vystúpenie festivalu pod názvom "DAJ BOH ŠŤASTIA TEJTO ZEMI". Spoločne si zaspomíname na uplynulých 27 ročníkov festivalu DKKS a aj na vznik rovnomennej piesne, ktorá sa stala za tú dobu jednou z najspievanejšich piesní v predvianočnom a vianočnom období na Slovensku.

O pastorele

Vianočná pastorela je samostatný druh hudby a uvádzal sa počas sviatkov v období od Štedrého večera do Troch kráľov od konca 17. do 19. storočia. Komponovali ju rehoľníci aj svetskí skladatelia, v textoch sa tak skloňovalo narodenie Ježiša Krista, ale do hudby presakoval aj vplyv ľudových piesní z pastierskeho prostredia.


 
 

dnes je: 27.6.2019

meniny má: Ladislav, Ladislava

webygroup

English version
Úvodná stránka