Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Nocľaháreň v Handlovej má svoje opodstatnenieVytlačiť
 

Handlovská samospráva dáva do pozornosti opäť službu nocľahárne pre ľudí bez domova

Jazmín, n.o. HandlováJazmín n.o. HandlováJazmín n.o. Handlová

Nocľaháreň v mestskej neziskovej organizácii Jazmín v Handlovej funguje od novembra 2017 ako prevencia, aby ľudia bez prístrešia mali kde prespať v zimnom období. V Handlovej sa osvedčila. Minulé dve zimy nocľaháreň poskytla viac ako 700 nocľahov. Od novembra 2017 do februára 2018 spolu poskytla 204 nocľahov.

O pravidlách, za ktorých budú ľudia bez prístrešia vpustení do nocľahárne pre obdobie výrazne nízkych teplôt informovala Mgr. Viera Mrázová, riaditeľka Jazmín, n.o.: Práca s ľuďmi bez domova je veľmi zložitá. Záleží nám, aby nikto v meste nezamrzol, avšak samotní ľudia bez domova sa k svojej situácii stavajú veľmi ľahostajne, rezignovali na svoj osud a len málo z nich sa usiluje o zmenu. Pravidlá pre vstup do nocľahárne sme mierne upravili. Vzhľadom na silné mrazy, ktoré udreli koncom februára sme ochotní prijať všetkých ľudí bez domova v Handlovej ohrozených zamrznutím. Prichádzajúci človek v núdzi dostane možnosť osprchovať sa (dostane uterák, mydlo), dostane čisté šatstvo, na vrátnici sú pripravené instantné polievky na zasýtenie a čaj na zohriate.“

Oproti pôvodným pravidlám z novembra 2017 nastali  zmeny v tom, že klienti navyše dostanú polievku, zmierňuje sa pravidlo týkajúce sa prijatia klienta, ktorý má v krvi iba zostatkový alkohol, pričom ostáva v platnosti, že klient nemôže byť agresívny. V súvislosti s prežívaním ľudí na uliciach má Mgr. Viera Mrázová viacero smutných skúseností: „Na jednej strane títo ľudia potrebujú pomoc a na druhej strane sa oni sami nesnažia o zmenu, nápravu.  Mesto Handlová, naša neziskovka, sociálne oddelenie mestského úradu prostredníctvom komunitných pracovníkov pomáhajú, vyhľadávajú týchto klientov, aby sa predišlo najhoršiemu. Investujeme nemalé čiastky na hygienické a dezinfekčné prostriedky, aby nedošlo k ohrozeniu ostatných klientov“.

Stredisko hygienickej očisty a priestor na prenocovanie počas zimného obdobia tzv. „nocľahárne“, je  prístupná ľuďom bez prístrešia až do skončenie zimného obdobia. Počas práve prebiehajúcej zimy s viacerými teplotnými výkyvmi, handlovská nocľaháreň poskytla od novembra 2017 do konca februára 2018  spolu 204 nocľahov, pričom  v novembri a decembri využilo 111 nocľahov 9 ľudí. V novembri 3 ľudia prespali 20 krát, v decembri 6 ľudia 91 krát, počas januára 2018 využili 8 ľudia službu nocľahárne 52 krát a vo februári 9 ľudia 41 krát.

Nezisková organizácia Jazmín, n.o. poskytuje na zimné obdobie stredisko hygienickej očisty a priestor na prenocovanie počas zimného obdobia  v suteréne budovy Jazmín n.o. (Dorka) na ulici F.  Nádaždyho 4 v Handlovej. Mesto Handlová žiada o spoluprácu všetkých, ktorí zaregistrujú v Handlovej človeka, ktorému hrozí nebezpečenstvo z dôvodu jeho pobytu v chladných nočných hodinách na verejných priestranstvách, aby ihneď kontaktovali stálu hliadku MsP Handlová, na tel. čísle 0905 499 384,  alebo 046/ 5475007 resp. sociálne odd. MsÚ na tel. čísle: 0917616391.

Štandardné pravidlá nocľahárne: Do nocľahárne sú vpustení ľudia, ktorí majú maximálne zostatkový alkohol, nie sú agresívni a nie sú nebezpeční sebe i okoliu. Títo ľudia si za prenocovanie zaplatia 1 € s tým, že majú možnosť osprchovať sa a v prípade potreby im je poskytnutá spodná bielizeň. V organizácii im je  poskytnutý teplý čaj a chlieb. Ráno musia priestory po sebe upratať a opustiť zariadenie.

Spracovala: Mgr. Jana Paulínyová, odd. komunikácie a marketingu  MsÚ Handlová, mobil: 0908 342 616, handlova@handlova.sk, www.handlova.sk, www.facebook.com/MestoHandlova


 
 

dnes je: 16.12.2018

meniny má: Albína

webygroup

English version
Úvodná stránka