Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Cesta vesmírom Základnej školy Mierové námestie v Handlovej. Vytlačiť
 

Deti zo ZŠ MN Handolvá

Viac fotografií nájdete po kliknutí sem alebo na fotku

Cesta vesmírom – plánované pristátie: ZŠ Mierové námestie, Handlová

Na 48 stupni severnej šírky a 18 stupni východnej dĺžky,  južne od handlovského Lidla a východne od malej Jednoty, čiže u nás, na „Severe“, prihodilo sa čosi, čosi nevídanééééé. Kým sme si my vychutnávali predvianočnú atmosféru na vianočných trhoch, práve vtedy sa nad riaditeľňou objavila veľkááá červená žiara.  A potom náhle...kde sa vzala, tu sa vzala, v telocvični zrazu pristála ONA – Majka z Gurunu a pozvala svojich nových kamarátov na cestu vesmírom. Poďme sa spolu pozrieť, aké planéty spolu preskúmali!

Planéta vedomostí - čítame, píšeme, učíme sa, vymýšľame

Koncom novembra sme si v Starej radnici v Žiline prevzali ocenenia v súťaži Pro Slavis. Ide o celoslovenskú súťaž  školských časopisov materských, základných, stredných i špeciálnych škôl. Odborná porota posudzovala celkom 160 výtlačkov školských časopisov.  Ako jediná škola z celého Slovenska sme si zo slávnostného vyhodnotenia odnášali  hneď 2 ceny: 3. miesto za časopis Úsmev a 2. miesto za Noviny ŠKD. Počas vyhodnotenia sme mohli nazrieť aj do „konkurenčných“ časopisov. Okrem pekných cien sme si teda odniesli aj mnoho nových informácií o tom, ako možno časopisy vylepšiť a o rok opäť zabojovať o pekné umiestnenia. Ktovie, možno máme nádejných redaktorov aj medzi najmenšími žiakmi.

Mikuláš u nás tohto roku nerozdával iba darčeky, ale prišiel sa pozrieť, ako sa malí prváci stávajú naozajstnými žiakmi našej školy.  Pri príležitosti imatrikulácie prvákov  sa v telocvični stretli žiaci prvého stupňa, ktorí vytvorili  slávnostnú atmosféru  a svojím vystúpením rozveselili dojaté mamičky, oteckov a starých rodičov.  Našim šikovným prvákom prajeme veľa šťastia, úsmevov a úspechov v škole!

A čo veľkí žiaci? Bežne to funguje tak, že ľudia chodia do kina. V novembri však prišlo kino  za deťmi. A rozložilo sa v telocvični našej školy.  Malé sférické kino v tvare nafúknutej polgule umožnilo žiakom vzdelávať sa trošku netradične. Počas dopoludnia si žiaci mohli pozrieť krátke zaujímavé filmy o ľudskom tele či vesmíre. Ich premietanie v celom vnútornom priestore pôsobilo veľmi zvláštne. A tak mali žiaci neraz pocit, že sa nachádzajú priamo v ľudskom tele alebo sú stredobodom vesmíru.

V decembri žiaci ôsmych ročníkov navštívili Aurélium, zážitkové centrum vedy v Bratislave. Na 90 minút sa ponorili do tajov fyziky, biológie a chémie. Na interaktívnych pokusoch sa oboznamovali s čarom elektrostatiky, magnetizmu, optiky, astronómie ale aj mechaniky. Pri manipulácii s modelom priehrady si uvedomili silu vody a funkciu týchto diel pri ochrane obydlia proti záplavám. Spoznali účinky chodu motorového vozidla na ľudský organizmus, zmerali si tep svojho srdca, výkon, ktorý podali pri bicyklovaní na modeli, či vlhkosť svojho dychu. Takto strávené dopoludnie bolo určite príjemným zážitkovým učením.

Adventná planéta – pečieme, vyrábame, koledujeme, obdarúvame

Predvianočný čas nás celkom pobláznil.  Deti a triedy ako keby sa predbiehali v tom, kto príde s lepším a krajším nápadom, ako pripraviť Vianoce.  A tie prichádzajú nielen s televíznymi reklamami, ale i s prvou vôňou vianočného pečiva.  Zdobenie medovníčkov si vyskúšali žiaci 6. B triedy, ktorí navštívili mestskú knižnicu. Tam už na nich čakali vrecúška s cukrovou polevou a niekoľko voňavých, ale „smutných“ holých medovníčkov. Deti pracovali na ich spestrení veľmi pekne, sústredene a práca sa im veľmi  páčila.  Podarilo sa im vytvoriť krásne veselé dobroty, ktoré budú zdobiť vianočný stromček v mestskej knižnici. Až na jeden z každej žiackej série. Ten sa stal  odmenou  pre svojho zdobiteľa. 

Žiaci z hudobno-dramatického krúžku roztočili svoje talenty v sérii vianočných vystúpení. Koledovali vo viacerých materských školách v Handlovej. Malým škôlkárom priniesli kopec zábavy. Noty im zneli, hlasy spievali  a všade priniesli zvesť o Vianociach.

 S nápadom vyrobiť vianočné ozdôbky a potom ich predať na vianočných trhoch prišla do 3.C triedy pani učiteľka. Deti sa tejto myšlienky hneď chytili a všetko ostatné už bolo  v ich réžii. Viac než mesiac usilovne pracovali na výrobe drobučkých bábätiek, ktoré vkladali do orechovej škrupinky. Začiatkom decembra sa im na vianočnej kapustnici, spojenej s handmade predajom, zúročila ich usilovnosť. Trpezlivo vysvetľovali kupujúcim, že ony  majú všetko, čo potrebujú k životu, ale sú detičky, ktorým toto nebolo dopriate. Neprešli ani dve hodiny a ich pultík zostal bez jediného výrobku. O niekoľko dní sa s pani učiteľkou vybrali na návštevu do Dorky.  Cestou nakúpili banány, jabĺčka, plienky                 pre najmenších. Mamičky s deťmi boli týmto pekným gestom zaskočené a dojaté.  Ktovie, komu táto akcia priniesla väčší osoh. Žiaci nemysleli len na seba a zažili ten krásny hrejivý pocit pri  srdiečku, keď niekomu pomôžu. A možno sa cítili ako Rozboril v siedmom nebi.

Vianočná planéta - predávame, stretávame sa, tancujeme, tešíme sa

Písal sa koniec októbra a my sme začali pomaly plánovať vianočnú akadémiu. A odrazu, kde sa vzala, tu sa vzala, objavila sa zrazu jedna krásna myšlienka – spojiť akadémiu s vianočnými trhmi a priniesť tak v adventnom čase do srdca  viac lásky, radosti, pohody a dobra. Plán bol čoskoro jasný – využiť šikovnosť a tvorivosť detí pri výrobe vianočných dekorácií, posilniť ich finančnú gramotnosť priamo pri predaji a venovať výnos z trhov na dobrú vec – pomoc tým, ktorí ju potrebujú. O druhej popoludní už na chodbe hlavnej budovy všetko dýchalo Vianocami. Pri vstupe voňal punč, hrali vianočné koledy a chodbu lemovali stoly plné všakovakých výrobkov. Za nimi stáli žiaci, čakajúci  na svojich zákazníkov. Krátko po druhej sa chodba začala zapĺňať rodičmi, starými rodičmi aj inými priateľmi školy. Vianočné koledy prehlušil  typický trhový šum, z ktorého občas zaznelo príjemné detské „kupujteeee výrobky, žiacke výrobky za dobrú cenu“. Jednoducho, trhová atmosféra, ako sa patrí. ĎAKUJEME VŠETKÝM, KTORÍ PRIŠLI A PODPORILI NAŠU MYŠLIENKU. Veríme, že ste cítili rovnakú radosť a spokojnosť v srdci ako my.

Po skončení trhov sa  žiaci, zamestnanci školy a všetci priatelia školy tradične stretli na slávnostnej Vianočnej akadémii. Aj tento rok praskala nádherne vyzdobená telocvičňa vo švíkoch. Pestrý program plný zábavných čísiel, v ktorých deti predviedli svoju šikovnosť i hravosť, bol výsledkom spolupráce nielen učiteľov a žiakov, ale často i rodičov, ktorí svoje deti podporujú a pomáhajú im. Aj im patrí veľká vďaka. Spolu s Majkou z Gurunu sme museli prejsť polovicu vesmíru, aby sme nakoniec prišli na to, že tým najkrajším vianočným darom je byť DOMA S RODINOU. Byť tam, kde sa už po stáročia oslavujú Vianoce tradične. Tam, kde vládne pokoj a láska. Tam, kde sú rozsvietené nielen príbytky, ale i ľudské srdcia. Tam, kde voňajú mamine koláče a všetci ľudia dobrej vôle spievajú koledy. Tam, kde najkrajším darom je teplo domova, úsmev, pohladenie, objatie tých, ktorých najviac milujeme.  

Elena Dobišová a kol.


 
 

dnes je: 14.12.2018

meniny má: Branislava, Bronislava

webygroup

English version
Úvodná stránka