Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4

Kvapka krvi pre kamaráta VII. Darovať krv môžete v piatok 13.10.2017. Vytlačiť
 

Plagát - Kvapka krvi pre kamaráta HandlováPodnikateľký inkubátor Handlová organizuje už po siedmykrát odber krvi mobilnou tansfúznou jednotkou v spolupráci s Červeným krížom a Národnou transfúznou službou.

Kvapka krvi pre kamráta VII.

Príďte darovať krv v piatok 13.10.2017 do priestorov podnikateľského inkubátora v Handlovej na Námestí baníkov v čase od 8.00 h do 10.00 h. 

Darovanie krvi alebo ako sa na odber pripraviť. Vítaní sú prvodarcovia. Určite zistia, že pocit darcovstva je výnimočný.  

Informácie pre darcov krvi 

Rozhodli ste sa pre veľmi humánny krok – rozhodli ste sa darovať svoju krv. Tá môže zachrániť obeť úrazu, pomôcť predčasne narodenému dieťaťu, môže byť rozhodujúcim faktorom pri urgentných operáciách, ale najčastejšie pomáha prežiť ľuďom, ktorých organizmus je oslabený a vyčerpaný zákernou chorobou. 


Prosíme vás, prečítajte si pozorne nasledujúce informácie: 
Na darovanie krvi nepríďte hladní a smädní. Ráno pred odberom môžete zjesť ľahké raňajky a vypiť aspoň 0,5 litra tekutín – čaj, minerálka, ovocný džús. 
Príprava na odber krvi 

  • Deň pred odberom treba vypiť dostatočné množstvo tekutín - 2,5 – 3 l, jesť ľahkú nemastnú stravu. 
  • Ráno vypiť aspoň 0,5 l nealko nápojov a zjesť ľahké raňajky (pečivo, džem, med, ovocie, zeleninu), nejesť mliečne výrobky, údeniny a podobne. V žiadnom prípade nehladujte! Neodporúčame prísť po fyzickej alebo psychickej záťaži (večer pred odberom vynechajte namáhavé tréningy, posilňovňu). Nie je vhodné darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou, alebo po nej (+/- 3 dni). 

Kto môže darovať krv? 

  • Darcom krvi môže byť každý duševne a fyzicky zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (aktívny darca do 65 rokov), s telesnou hmotnosťou minimálne 50 kg.
  • Človek, ktorý neprekonal infekčnú žltačku typu B, C a nebol posledný rok v styku s chorými na toto ochorenie (iné vážne infekčné ochorenia treba konzultovať s lekárom transfuziologického pracoviska)
  • Človek, ktorý nie je nosičom HIV (vírus spôsobujúci ochorenie AIDS)
  • Človek, ktorý nemal v poslednom roku sexuálneho partnera HIV pozitívneho a nepatrí k rizikovým skupinám prenosu HIV ako sú:
  • narkomani, ktorí si drogy podávajú vnútrožilovo
  • mužskí a ženskí prostitúti
  • Človek, ktorý nie je závislý na alkohole a drogách a drogy v minulosti neužíval
  • Človek, ktorý pravidelne a dlhodobo neužíva lieky

Muži môžu darovať krv s odstupom 2 – 3 mesiacov po odbere, maximálne 4x do roka, ženy môžu darovať krv s odstupom 3 – 4 mesiacov po odbere, maximálne 3x do roka. 

Neexistuje umelá náhrada krvi, jej jediným zdrojom je človek. Ďakujeme


 
 

dnes je: 22.9.2018

meniny má: Móric

webygroup

English version
Úvodná stránka