Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

73. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny

Nezabúdajme na hrôzy vojny... Pripomenuli sme 73. výročie od jej ukočenia

Z pietnej spomienky v Handlovej 73. výročia od ukončenia 2. svetovej vojny

Fotogalériu zo spomienky si môžete pozrieť po kliknutí sem alebo na obrázok

V pondelok 7. mája 2018 sa handlovské námestie naplnilo tými, ktorí si položením vencov a kytíc pripomenuli ukončenie 2. svetovej vojny, koniec fašizmu.

Každým rokom na handlovskom námestí pribúda čoraz viac mladých ľudí, ktorým udalosti pripomínajú v handlovských školách. Pietnu spomienku otvoril svojim príhovorom primátor mesta Rudolf Podoba, odznela hymna Slovenskej republiky a za horúceho májového počasia bol pamätník v centre mesta ovenčený kyticami kvetov a vencami.

V delegácii mesta Handlová vedenej primátorom mesta Rudolfom Podobom sa spomienky zúčastnili zástupca primátora mesta Dušan Klas, riaditelia a konatelia mestských organizácii Blažej Litva, Vladislav Horváth, Emília Nyitrayová, Daniela Mikulášová, Mária Soláriková a za štátnu správu riaditeľ Sociálnej poisťovne v Prievidzi Miroslav Gazdík. Kytice a vence k pamätníku na handlovskom námestí ďalej položili ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcovia politickej strany SMER-SD pod vedením Vladimíra Buzalku, zástupcovia politickej strany KSS pod vedením Jozefa Hallona, Handlovský banícky spolok pod vedením predsedu Jána Ihringa, Slovenský zväz zdravotne postihnutých pod vedením predsedu Jozefa Lipianskeho, MO Matice slovenskej a žiaci a učitelia Gymnázia Ivana Belu pod vedením riaditeľky Dagmar Strmeňovej, Základná škola Morovnianska cesta pod vedením riaditeľky Eleny Šoltýsovej , Základná škola Školská pod vedením riaditeľky Ľudmily Pogádlovej, základná škola Mierové námestie pod vedením riaditeľku Ivety Jakubovej.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí jedno pondelkové popoludnie venovali spomienkam. Tým, ktoré nám už po sedemdesiatytretíkrát pripomenuli, že mier nie je samozrejmosťou.

Z histórie oslobodenia

Červená armáda 2. mája 1945 dobyla Berlín, no nepodarilo sa jej ani po samovražde Adolfa Hitlera dohodnúť kapituláciu už prakticky porazeného Nemecka. Táto bola podpísaná až 7. mája 1945 o 02.41 h v Remeši s predstaviteľom Nemecka a ôsmimi spojeneckými generálmi z Veľkej Británie, USA, ZSSR a Francúzska, pričom sa 8. mája 1945 do 23.01 h mali ukončiť všetky boje. Sovietske vedenie presadilo, aby dokument podpísali najvyšší nemeckí velitelia. Posledný akt podpisu "bezpodmienečnej kapitulácie všetkých nemeckých, kdekoľvek sa nachádzajúcich pozemných, námorných a vzdušných ozbrojených síl" sa zopakoval v noci z 8. na 9. mája 1945 v sídle sovietskeho štábu v Berlíne - Karlhorste. Jej podpisom táto vstúpila do platnosti 8. mája o 23.00 h v noci stredoeurópskeho času. V ZSSR vtedy bolo už po polnoci, teda 9. mája.Vojna v Európe sa skončila.

Tieto udalosti si v pondelok, 7. mája 2018 o 15.00 h na Námestí baníkov v Handlovej pripomenula viac ako stovka prítomných.


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka