Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4

14. ročník Dňa otvorených dverí v samospráve a EKOTOPFILM 2018

14. ročník Dňa otvorených dverí v samospráve a EKOTOFILM:
FILMY, KTORÉ MENIA ŽIVOTNÝ ŠTÝL

DOD Handlová 2018

Deň otvorených dverí 2018 v samospráve mesta Handlová alebo: Odpad? Triedim!

Predchádzajúce ročníky Dňa otvorených dverí (DOD)v samospráve Handlovej potvrdili svoje opodstatnenie. 14. ročníkov sa môže spolu pýšiť takmer desiatkou tisícok návštevníkov, zväčša z radov žiakov handlovských škôl. Dvere do organizácií zriadených mestom sa opäť v Handlovej otvoria v utorok 16. októbra 2018 v čase od 8.30 h, kedy začína v Handlovej po 2. krát EKOTOPFILM v Dome kultúry mesta Handlová spojený s Junior festivalom pre školy. Mestské organizácie pripravili prezentácie svojej činnosti.

Minulý ročník DOD v samospráve mesta odštartoval jeho smerovanie k predstaveniu Handlovej, ako miesta vhodného na prechádzky prírodou. Tento rok pokračuje v tejto myšlienke a predstavuje na tomto ročníku DOD turisticko-cyklistickú mapu okolia Handlovej, ako stálu exteriérovú tabuľu, ktorá bude na troch miestach v meste a po prvýkrát si ju môžete pozrieť na DOD v Handlovej. Zároveň sa mesto viac zameriava na spracovanie odpadu, jeho triedenie a kompostovanie. V Handlovej sa realizuje dlhodobo viacero projektov zameraných na lepšie a krajšie životné prostredie, počínajúc malými projektmi materských škôl, cez projekty základných škôl a projekty samosprávy mesta.

DOD v Handlovej odštartuje primátor mesta Rudolf Podoba otvorením filmového festivalu EKOTOPFILM v Dome kultúry. Podľa jeho slov sa vďaka spojeniu DOD a osvety darí v Handlovej postupne napĺňať víziu čistejšieho mesta:  ,,Keď sme minulý rok v rámci Dňa otvorených dverí v samospráve otvorili dvere EKOTOPFILMU bol to dobrý krok. Sme stále iba pioniermi, ale zároveň vidím, že Handlovčania sú všímavejší k tým, ktorí netriedia odpad, vyhadzujú odpad mimo napríklad našich polopodzemných kontajnerov, ktoré budú mať koncom novembra za sebou rok fungovania a pribudli na ďalšom našom sídlisku. Sme opäť ďalej aj v realizácii projektu kompostárne, projektu za takmer milión eur. Už máme techniku, kompostovaciu plochu a tento rok je opäť EKOTOPFILM našim pomocníkom v šírení osvety. Som rád, že sa nám spoluprácou so spoločnosťou HATER-HANDLOVÁ spol. s.r.o., ktorá má v meste na starosti odpadové hospodárstvo darí odovzdávať posolstvo o tom, že to ide inak, šetrnejšie k prírode a teda nám samým“.

Prijmite pozvanie na 14. ročník Dňa otvorených dverí v samospráve:

  • 8.30 h - 12.30 h  EKOTOPFILM Junior festival pre všetkých žiakov – DK Handlová
  • 9.00 h - 10.00 h  Slávnostné otvorenie DOD 2018 – Veľká zasadacia miestnosť MsÚ za účasti primátora mesta, poslancov MsZ a žiakov ZŠ.  Úvodná diskusia s poslancami MsZ. V kultúrnom programe sa predstaví Základná umelecká škola v Handlovej, stretnúť môžete rodinku Gričovcov z literárno -dramatického odboru ZUŠ Handlová.
  • 9.00 h - 12.00 h  Automotoklub Baník Handlová predstaví dopravné ihrisko na Námestí baníkov
  • 9.00 h  - 12.00 h Obrady pre najmenších – obradná miestnosť MsÚ Handlová
  • 16.00 h – 20.30 EKOTOPFILM, DK Handlová. Vstup na festival je voľný. 
  • 18.00 h  Verejná diskusia na tému ODPAD AKO CENNÝ ZDROJ. Slovensko je v recyklácii na chvoste zoznamu členských krajín EÚ. Momentálne na Slovensku recyklujeme 23% odpadu, do roku 2020 sme sa zaviazali zvýšiť mieru recyklácie na 50%. Ako to vieme dosiahnuť? Veľkú časť komunálneho odpadu v našich domácnostiach tvorí biologicky rozložiteľný odpad, ktorý končí nezhodnotený na skládke alebo v spaľovni. Ako vieme bioodpad zhodnotiť? A ako je na tom mesto Handlová, čo sa separácie a kompostovania týka, oproti zvyšku Slovenska? Odpovede na tieto a ďalšie otázky súvisiace s odpadmi sa dozviete v našej diskusii. Pozvanie do diskusie prijali Blažej Litva zo spoločnosti HATER-HANDLOVÁ spol. s r.o. a Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme.
  • V utorok je z čoho vyberať od 9.00 h do 15.00 h

V rámci DOD Mestská polícia Handlová predvedie ukážky kamerového systému deťom ZŠ a MŠ v meste,  Asterion, n.o. – podnikateľský inkubátor predvedie služby fotoateliéru, Mestská knižnica Handlová ponúka zápis do knižnice zdarma a súťaže pre deti. V Dome kultúry mesta nájdete: Centrum voľného času s tvorivými dielňami,  prezentáciu Slovenského banského múzea v spolupráci s rezbárom Jankom Procnerom, zaujímavé prezentácie z činnosti troch handlovských škôl.

Na Námestí baníkov si pozrite ukážku časti strojového vybavenia na spracovanie kompostu v rámci projektu Kompostáreň, techniku Mestského bytového podniku s.r.o. Pod veľkým bannerom veľkého Griča na námestí stretnete rodinku Gričových s malými súťažami zameranými na separovanie a členov Detského a mládežníckeho parlamentu mesta (DaMP). Pre všetkých návštevníkov čakajú malé pozornosti od mesta.

Sponzor Ekotopfilmu 2018: HATER-HANDLOVÁ spol. s r.o. Za pomoc mesto ďakuje spoločnosti BCF, Agroprodukt  s.r.o. a všetkým dobrovoľníkom.  

O festivale          

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta 16. októbra do Kina Baník. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program dokumentárnych filmov, ktoré prenesú diváka prostredníctvom filmového plátna do divokej prírody, ale aj priamo do centra nelegálneho obchodu. Okrem jedinečných filmov z celého sveta festival prináša aj sprievodnú diskusiu Odpad ako cenný zdroj. Na svoje si prídu aj žiaci základných a stredných škôl, pre ktorých je pripravený doobedný Junior festival. Vstup na festival je voľný.

Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. V rámci celoročnej TOUR prináša festival Ekotopfilm – Envirofilm do regiónov Slovenska výber najlepších filmov aktuálneho ročníka. „Naša spoločnosť sa mení, naše prostredie je už iné. Obdobie, ktoré v súčasnosti žijeme je výrazne ovplyvnené ľudskou činnosťou. Vidíme to v našich festivalových filmoch každý rok. Tento rok premietame niekoľko filmov, ktoré dokazujú, že naša planéta je už odlišná, ako sme ju poznali. Ľudia často myslia iba na svoj komfort a neplánujú zmeniť svoj životný štýl. My sa snažíme verejnosť inšpirovať k zmene,’’ vysvetľuje zmysel podujatia generálny riaditeľ festivalu Peter Lím.

Podujatie privítal aj primátor Handlovej Rudolf Podoba: ,,Keď sme minulý rok v rámci Dňa otvorených dverí v samospráve otvorili dvere EKOTOPFILMU bol to dobrý krok. Spoločne sa nám určite podarí napĺňať našu víziu čistejšieho mesta. Sme stále iba pioniermi, ale zároveň vidím, že Handlovčania sú všímavejší k tým, ktorí netriedia odpad, vyhadzujú odpad mimo napríklad našich polopodzemných kontajnerov, ktoré budú mať koncom novembra za sebou rok fungovania a pribudli na ďalšom našom sídlisku. Sme opäť ďalej aj v realizácii projektu kompostárne, projektu za takmer milión eur. Už máme techniku, kompostovaciu plochu a tento rok je opäť EKOTOPFILM našim pomocníkom v šírení osvety. Som rád, že sa nám spoluprácou so spoločnosťou HATER-HANDLOVÁ spol. s.r.o., ktorá má v meste na starosti odpadové hospodárstvo darí odovzdávať posolstvo o tom, že to ide inak, šetrnejšie k prírode a teda nám samým“.

Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm zaujme svoje miesto v Handlovej 16. októbra 2018 v Kine Baník. Doobedie patrí Junior festivalu pre vopred prihlásené základné a stredné školy. Festival pokračuje večerným programom pre širokú verejnosť. Filmový program od 16:00 do 21:30 poskytne divákom pohľad nielen na problémy, ktoré sužujú naše životné prostredie, ale aj ich riešenia a úspešné príbehy záchrany. Objavte spolu s festivalom tajomstvá každodenného života kamčatských medveďov, vydajte sa na cyklovýlet po Nórsku, odhaľte čierny trh so slonovinou, pozrite si najinovatívnejšie dizajnové riešenia alebo nájdite alternatívy jednorazových plastov. Program je obohatený o zaujímavú diskusiu Odpad ako cenný zdroj, ktorá o 18:00 návštevníkom prezradí ako dokáže Slovensko zvýšiť mieru recyklácie z 23% na 50% aj vďaka zhodnocovaniu bioodpadu, vďaka kompostovaniu.

Vstup na festival je voľný. Viac informácií o programe nájdete na: www.ekotopfilm.sk/handlova


 

dnes je: 16.10.2018

meniny má: Vladimíra

webygroup

English version
Úvodná stránka